Ознака: чист воздух

Дедо Мраз не доаѓа во Македонија, тука живее

Македонија, несомнено, стана држава во која најлесно се жонглира со милијардите. Не во денари, туку во милијарди евра, за да нема забуна. Редица политички...

Во Скопје граѓаните маршираат за чист воздух

Во Скопје почна маршот за воздух организиран од триесетина граѓански иницијативи, кои се борат против загадувањето на воздухот. Студеното поладне во главниот град не ги...

Бојкот на наставата за чист воздух: Тие се богатат, ние се...

Средношколците од скопските училишта денеска ја бојкотираа наставата во знак на револт поради загадувањето на воздухот во главниот град.  „Тие се богатат, ние се труеме“,...

Дали реализираните 30 отсто од мерките значат и за третина почист...

Според истражувањето на невладината организација „Екосвест“, од сите предвидени мерки во „Планот за чист воздух“ се остварени само 30,81 отсто. Околу 30 проценти се...

Марш за чист воздух во Скопје

Со почеток од 17 часот пред Министерството за животна средина ќе се одржи еколошки протест – марш за чист воздух во организација на „Петоци...

Граѓаните прашуваат кога датум за чист воздух, а НВО до кога...

На мрежата на невладината организација „О2 иницијатива“ некои граѓани повикуваат на масовно организирање и на блокади, штрајкови пред институциите на државата, како и на...

Кога датум за чист воздух

Скопјани веќе се во паника каков воздух дишеме, каков воздух дишат децата, најранливата категорија, идните генерации што треба да растат и да се развиваат...

Центар ќе добие пари за почист воздух?

Општината Центар веќе објави на својата веб-страница дека поднела проект за добивање владини пари за намалување на загадувањето на воздухот, во согласност со јавниот...

Владата ќе дава пари и опрема за почист воздух

За скопските општини со најголема загаденост Само општините што ќе ги исполнат критериумите ќе имаат право да им биде доделена опрема што ќе ја користат...

Штипјани дишат најчист воздух во државата

Според мерните станици на Лабараторијата АМБИКОН на Универзитетот „Гоце Делчев“ најчист воздух во државата дишат штипјани, но за тоа најголемо влинание има природната конфигурација...