Ознака: чистење

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Генерално чистење на вливот во акумуалцијата Стрежево

Вработените во ЈП „Стрежево“ беа ангажирани во чистење на вливот во акумулацијата Стрежево. - Дури и во ваков чувствителен период, исклучително сложени услови на вонредна...

Град Скопје продолжува со доделување на субвенции за чистење на оџаци

Градот Скопје и во 2020 година продолжува со доделување субвенции за чистење на оџаците, со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Со Јавниот повик...

Се чисти дивата депонија кај фабриката „Хемтекс“

Општина Кисела Вода во соработка со Градот Скопје започна голема акција за чистење на дивата депонија, лоцирана во околината на фабриката „Хемтекс“. Од утринава екипите...

Дедо Мраз го чистеше Охридското Езеро

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Акватек“, на креативен начин викендов спроведоа подводна еко-акција во Охридското Езеро. Членовите на нуркачкиот центар облечени како Дедо Мраз, со празнична...

Заев и членовите на неговиот кабинет чистеа во општина Бутел

Вработените во јавната администрација и службениците во Град Скопје, денеска ја спроведоа акцијата „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“. Неколку илјади државни службеници,...

АД ЕСМ чистеше на плоштадот, езерото Козјак, градската болница

Вработените на АД ЕСМ од дирекцијата и од подружниците во Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струга и Кавадарци се вклучија во државната акција за чистење...

Собраниската служба се вклучи во акцијата на „Не биди ѓубре“

Вработените во Собранието денеска масовно се вклучија во акцијата на чистење на  граѓанскотото здружение „Не биди ѓубре“. Тие го чистеа просторот околу собраниската зграда, како...

Обвинителката Рускоска се приклучи кон акцијата за чистење на градот

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, заедно со 30-ина вработени, дојдоа на збирно место кај гаражата „26 јули” за...

Заев: Акцијата нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата...

Денешната акција за чистење во која учество ќе земат вработените од државните институции, нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест...