6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 16:55

Ознака: Чиле

Македонија го освои 15 место на СП по победата над Чиле

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши...

СП: Убедлива победа на Норвешка против Чиле, Србија со пресврт ја...

Репрезентативците на Норвешка со убедлив резултат од 41:20 ги победија ракометарите на Чиле, со што барем за сега ја обезбедија првата позиција во групата...

СП ракомет: Данска го прегази Чиле

Ракометарите на Данска со убедлива победа 39-16(22-4) против Чиле во групата Ц во Копенхаген го започнаа настапот на Светското првенство, во кое се кодомаќини...

Експлозија на автобуска постојка во Чиле, најмалку пет ранети

Најмалку пет лица беа ранети денеска при експлозија на поставена бомба на автобуска постојка во чилеанскиот главен град Сантијаго, информира МИА. Експлозијата се случила околу...

Шпанско-исландска селекторска доминација на СП

Пет репрезентации, Шпанија, Аргентина, Катар, Чиле и Македонија, ќе бидат предводени од шпански селектор, додека, пак, четири од Исланѓанец Шпански и исландски ракометни стратези ќе...

Некогаш заробениот чилеански рудар упати поддршка до тајландските момчиња

Издржете! Им порача Марио Сепулведа (47) на момчињата заробени во пештерата во Тајланд, во пораката со која се обиде да ги охрабри, а која...

Црното злато на иднината е бело

Литиумот за батерии веќе ја менува геополитичката слика на светот. Чиле го нарекуваат Саудиска Арабија на иднината, бидејќи има најголеми резерви на литиум во...

Силен земјотрес го погоди крајбрежјето на Чиле

Земјотрес со магнитуда од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди крајбрежниот појас во централно Чиле, соопшти Американскиот геофизички институт, нагласувајќи дека нема...