Ознака: Чиле

Чиле одобри присуство на Косово на Генералното собрание на Интерпол

Чилеанските власти го одобрија учеството на приштинската делегација на Генералното собрание на Интерпол, што ќе се одржи во Сантијаго од 15 до 18 октомври,...

Вонредна состојба поради сушата во Чиле

Главниот град на Чиле, Сантијаго де Чиле и неговата околина се соочуваат со најголемата суша во последните шесет децении, соопштија властите во земјата. Владата во...

Прво злато за САД, политички игри во Чиле

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (2) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Морнарицата на Чиле се справува со излеаната нафта во Пацификот

Морнарицата на Чиле беше распоредена на местото каде што вчера се излеаја 40.000 литри нафта во водите на јужен Пацифик, по инцидент на терминалите...

Мрачното наследство на чилеанскиот диктатор Пиноче

Во текот на 65 години, одев по патот на должноста и дисциплина.-Августо Пиноче Џули Макартни забележува дека Чиле денес ужива економска стабилност, државата го удвои...

Гваидо со САД, Колумбија и со Израел ковал заговор за атентат...

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро твдри дека безбедносните сили спречиле обид за негов атентат и поставување на поранешниот министер за одбрана како премиер, јавува Би-би-си. Тој...

Силен земјотрес го погоди Чиле

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени го погоди брегот на Чиле, а засега нема извештаи за можни жртви и причинета штета, објави агенцијата...

Чиле ќе бара УНЕСКО да ги признае неговите мумии за најстари...

Многумина веруваат дека најстарите, најретките мумии потекнуваат од Египет, од иконската Долина на кралевите, но тоа е погрешно. Првите луѓе за кои се знае...

Се урна мал авион во Чиле, шест лица загинаа

Мал авион се урна врз една куќа во Пуерто Монт во Чиле, при што загинаа шест лица, соопштија градските власти. Авионот се урнал во близина...

Чиле, Бахреин и Бразил стигнаа до своите најдобри пласмани на СП

Светското првенство (СП) во Германија и Данска им го донесе најдобриот пласман на некои од неевропските ракометни селекции, како на пример на Чиле (16-то...