-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:27

Ознака: Чиле

Обновено: Воениот авион „Херкулес“ се урнал, во тек е потрагата

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи со соопштение. Авонот во кој се...

Ирска со В. Британија сака да биде домаќин на СП 2030...

Заедничка понуда најавија Аргентина, Уругвај, Чиле и Парагвај што може да има сентиментална вредност, бидејќи Уругвај беше домаќин на првото СП во 1930 година Шансите...

Љубов во доба на протести

  Бројни вљубени двојки ја изразуваат својата љубов додека заедно искажуваат незадоволство на протестите во Хонгконг, Либан, Чиле, Франција, Белгија, Германија и во Судан. 

Бесот на Чиле не стивнува

  Чилеанците порачаа дека ќе продолжат со уличните протести кои траат веќе еден месец, се додека власта не ги исполни барањата за подобрување на условите...

Финалето на Копа Либертадорес се сели од Чиле во Перу

Финалето на клупското фудбалско првенство на Јужна Америка, Копа Либертадорес, помеѓу бразилскиот Фламенго и бранителот на титулата, аргентинскиот Ривер плата е преместено од Чиле...

Крвавите протести во Чиле не запираат

За време на демонстрациите во главниот град на Чиле, Сантијаго, полицијата вчера со толпата се справуваше со помош на солзавец и водени топови, а...

Протестите во Чиле го селат финалето на Копа Либертадорес во Европа

Една година подоцна фудбалот во Јужна Америка повторно се соочува со истото прашање, каде ќе се игра финалниот меч во Копа Либертадорес? Минатата година, од...

Шпанија понуди да биде домаќин на самитот за климатски промени

Шпанија се понуди да биде домаќин на самитот на ОН за климатски промени COP25, откако Чиле се откажа поради протестите во таа јужноамериканска земја. Шпанската...

„Војна“ на улиците на Чиле

Насилните протести, безредија и грабежи, предизвикани од најавеното поскапување на метро-билетите во Сантијаго, се одраз на незадоволството на населението од високите трошоци за живот...

Бастионот на стабилноста урнат за грст пезоси

Економист Практиките кои го оправдуваат просперитетот немаат голема поддршка кај народот Кога на 19 октомври падна мрак, генералот Хавиер Итуриага, командантот на националната одбрана на Чиле,...