-4.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:45

Ознака: Чиле

Чилеанска зоолошка почна со вакцинирање на загрозените видови животни

Бенгалскиот тигар Чарли и борнеанскиот орангутан Сандаи, се првите животни кои примија вакцина против коронавирус во Зоолошката градина во Сантјаго, Чиле. Чарли, Сандаи и уште...

Успешните кампањи за вакцинација во Чиле и во Израел засега даваат...

Израел и Чиле се  меѓу државите кои држеа водство во спроведувањето на вакцинацијата против ковид-19. Но, во меѓувреме се случи пресврт. Израел полека се...

Чиле вакцинираше 556 илјади луѓе за три дена

Чиле вакцинираше 556 илјади луѓе во првите три дена од вакцинацијата против коронавирус, објави Министерството за здравство на таа земја. Владата и општините определиле стадиони,...

Претседателот на Чиле казнет 3.500 долари поради селфи без маска

Претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ќе треба да плати парична казна од 3.500 американски долари, откако се фотографираше со случаен минувач на плажа без...

Чиле и Агентина сведочеа на целосно затемнување на Сонцето

Илјадници луѓе се собраа вчера во чилеанскиот регион Ла Арауканија за да сведочат на единственото целосно помрачување на Сонцето годинава. За жал, видливоста била...

Земјотрес со јачина од шест степени во Чиле

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала денеска ја стресе областа недалеку од северниот брег на Чиле. Земјотресот бил на длабочина од 105...

Нов силен земјотрес во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја стресе областа околу 50 километри југоисточно од градот Кокимбо во Чиле. Ова денеска го соопшти...

Продавав мед за да преживеам, што ме соочи со тужба од...

Четири месеци по воведувањето на карантинот, Јохана Агурто, професорка од Чиле која останала без работа, се соочила со тешка, но храбра одлука. Додека таа...

Поради грешка во системот пропуштени 31.000 случаи на коронавирус во Чиле

Дефектoт во компјутерскиот систем во Чиле доведе до пропуст на повеќе од 31.000 потврдени случаи на коронавирус, или речиси шестина од досегашниот вкупен број,...

Насилни протести во Чиле поради недостиг на храна

Жителите на сиромашното предградие на Сантијаго се судрија со полицијата во знак на протест поради недостигот на храна за време на карантин поради пандемијата...