15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 17:30

Ознака: чикаго

Првото куче од „Лајка“ отпатува во Чикаго

Заловено во Скопје, во населбата Новоселски пат, со трајно оштетување на окото и малтретирано од локалните жители, кучето Дарио замина во САД. По повеќе од...

Расправија се претворила во смртоносна престрелка во Чикаго

Расправија во зграда во населбата Саутсајд во Чикаго се претвори во пукање во кое се убиени четири лица, а четири се повредени, соопшти полицијата. Пукањето...

Повеќемина застрелани во оружен напад во Чикаго

Вооружен 32-годишен маж уби три лица и рани уште четворица во серијата пукотници што започнаа во јужниот дел на Чикаго. Пукањето завршило кога бил...

Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се...

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго. Тие кршеле прозорци и...

Повеќемина ранети во оружена пресметка на погреб во Чикаго

Четиринаесет лица се повредени во Чикаго при напад од возило, на што одговориле присутните на погребна церемонија, соопшти полицијата. Едно лице е во притвор по...

Њујорк и Чикаго со најголеми полициски буџети

Во 2017 година, во еден извештај на Центарот за популарна демократија и на Проектот за закон за црните животи и младината беа анализирани полициските...

Меридијани

Чикаго - Податоците од градот Чикаго покажуваат колку коронавирусот ги погодува афроамериканските заедници во САД. Афроамериканците во Чикаго претставуваат половина од потврдените случаи на...

Детскиот хор од Чикаго го изненади Васил со емотивна видеопорака!

Детскиот хор од Чикаго, каде што македонскиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев пеел од 1999 до 2003 година, го изненади нашиот евровизиски претставник со прекрасно...

Божиќ кај нашинците во Мелбурн, Чикаго, Аруша и Венеција

Се вели, кај и да си за Божиќ дома да си, но за жал, некои Македонци својот дом го преселија многу далеку, одејќи по...

Oгромни редици за купување марихуана во Чикаго

Голем број жители на Чикаго чекале да се отворат продавниците на 1 јануари за да купат марихуана, која легално се продава за рекреативна употреба...