Ознака: Чешка

Средба на раководствата на македонското и чешкото МВР

Во свечената сала на Владата денеска се одржа билатерална средба помеѓу делегации на Министерството за внатрешни работи, предводена од министерот Оливер Спасовски и висока...

Во Чешка трета доза ќе примаат оние што се целосно вакцинирани...

Владата на Чешка ќе понуди трета доза на вакцина против коронавирус од 20 септември на секое лице кое е целосно вакцинирано пред најмалку осум...

Бајден не се плашеше од контакт со Путин, зошто вие се...

Земан до лидерите на ЕУ Американскиот претседател Џо Бајден не се плашеше од средба со неговиот руски колега Владимир Путин, а не треба да се...

Поглед врз пустошот што зад себе го остави торнадото во Чешка

Торнадото што синоќа опустоши седум села на југот од Чешка и однесе најмалку пет човечки животи, според премиерот Андреј Бабиш, уништило или срушило околу...

Торнадо однесе животи и остави пустош на југот на Чешка

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици синоќа погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна Моравска, уривајќи куќи до темел. Седум...

Србија ѝ подари на Чешка 100.000 дози од „Фајзер“

Србија испрати донација од 100.000 дози од вакцината на компанијата „Фајзер“ против Ковид-19 во Чешка. Вакцините беа ветени од страна на српскиот претседател Александар Вучиќ...

Земан не прифаќа дека Русија е виновна за експлозиите во Врбетице

Внатрешното превирање во Чешката Република околу експлозиите во складиштето за муниција во 2014 година не покажува знаци на смирување, а претседателот Милош Земан одбива...

Чекор понатаму кон ескалација, не станува збор само за Чешка

Прага со одговор на рускиот список Одлуката на Русија да ја стави Чешка на списокот на „непријателски“ земји заедно со САД претставува чекор понатаму во...

Забавно е да го гледате Џејмс Бонд во филмовите, но не...

Чешките села зафатени во шпионската афера посакуваат смирување на ситуацијата Локалните жители на Влачовице и на Врбетице со децении беа сведоци на активностите околу кампот...

„Белингкет“ ги поврзува експлозиите во Чешка и обидот за атентат во...

Истражувачката новинска агенција „Белингкет“ тврди дека ги „поврзала точките“ помеѓу руската вмешаност во експлозиите кои се случија во армиски магацин со оружје во Чешка...