0.6 C
Skopje
18.1.2020 - 22:40

Ознака: Чешка

Заев на состанок на Вишеградската група во Чешка

Премиерот Зоран Заев престојува во еднодневна работна посета на Република Чешка. Тој ќе учествува на „Самитот на премиерите на државите од Вишеградската група и...

Турција и Чешка го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во...

Народното собрание на Република Турција и парламентот на Чешката Република вчера го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Ратификацијата на протоколот во Турција...

Македонскиот павилјон награден во Чешка

Павилјонот на Македонија со наслов „Оваа зграда зборува (на)вистина“, на вчерашното доделување на наградите на Прашкото квадриенале за перформанс, дизајн и простор ја доби...

Телохранител по грешка испука куршум во авионот на чешкиот премиер

Tелохранител случајно пукна со пиштол во владиниот авион со кој патувал чешкиот премиер, Андреј Бабиш. Од полицијата го потврдија случајот и истакнаа дека никој не...

Петра Јовановска изложува во Чешка

Македонската ликовна уметница Петра Јовановска ќе учествува на меѓународната изложба „Корени и крила“, која на 25 мај, во 15 часот, ќе биде отворена во...

Чесите повторно излегоа на протести против министерката за правда

Повеќе илјади Чеси протестираа денеска во Прага, трета седмица по ред, против новата министерка за правда Марија Бенесова стравувајќи дека би можела да влијае...

Донација од околу милион евра од Владата на Република Чешка

Владата на Република Чешка донираше финансиска донација од речиси еден милион евра за нашето Министерство за внатрешни работи. -Преку Договорот што пред малку го парафиравме...

Чехинки склучуваат лажни бракови за 10 илјади евра

Во Чешка минатата година се регистрирани сѐ поголем број лажни бракови на Чехинки, наведува Чешката централа за борба против организиран криминал во годишниот извештај. Според...

Преку Чешка и Португалија до пласман на ЕП 2020

Шведска е изразит фаворит во групата во која е и Македонија и во која Чешка досега има шест настапи на ЕП и Португалија еден Селекциите...

Чешка ќе го ратификува Протоколот за членство на земјава во НАТО...

Парламентот на Република Чешка ќе го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО до ова лето, а наесен земјата во Лондон...