Ознака: Чешка

Ивановски трет во Европа

Калин Ивановски го освои третото место на Европскиот шампионат за тенисери до 14 години, во Чешка, јави Македонската тениска федерација (МТФ). Ивановски во полуфиналето...

Претседателот на Чешка: Новинарите се досадни оси, треба да се згмечат

Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат...

Бабиш: Чешка нема да прима луѓе кои бегаат од војна

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка од идните европски центри нема доброволно да прима ниту бегалци кои имаат право на азил бидејќи бегаат...

Седум чешки туристи спасени во кањонот Невидио

Седум чешки туристи беа спасени минатата ноќ во кањонот Невидио, соопшти службата за спасување на Црна Гора.  - Тие ноќеска околу 20 часот останаа заглавени во кањонот,...

Чешкиот претседател Земан следната недела ќе именува влада предводена од Бабиш

Чешкиот претседател Милош Земан денеска најави дека рано следната недела ќе именува нова влада предводена од милијардерот Андреј Бабиш, за која се надева дека...

Бабиш најави дека пак ќе биде назначен за премиер на Чешка

Вршителот на должноста премиер на Чешка, Андреј Бабиш, денеска најави дека чешкиот претседател Милош Земан повторно ќе го именува на премиерската функција, на 6...

Еден загинат и 16 повредени во хемиска фабрика во Чешка

Едно лице загина, а 16 се повредени во хемиска фабрика во чешкиот град Дечин, откако истекол фенол од камион цистерна, јави АФП, повикувајќи се...

Најмалку шест жртви во експлозија во чешка фабрика

Најмалку шест луѓе загинаа во експлозија во фабрика за хемиски производи во Чешка. Портпаролката на противпожарната служба Владимара Керекова изјави дека има и повредени,...

Младите Европејци се помалку религиозни

Најголем дел млади во 12 држави во Европа не се религиозни и ретко одат во црква, што е доказ за тренд на постепено свртување...