Ознака: Чешка

При пад на хеликоптер во Чешка загина четири лица

Четири лица денеска загинаа откако се урна хеликоптер во западниот дел на Чешка, изјави портпаролот на регионалната противпожарна служба, Петр Пончар. Жртвите се уште не се...

Бабиш: Потребни се повеќе дискусии за идниот прием на земји во...

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш денеска се заложи за повеќе дискусии за идната структура на Европска унија и за прашањата како што е прием...

„Пофалба на Демир Хисар“ низ објективот на девет чешки фотографи

Девет професори и студенти од реномираната школа за фотографии од Либерец, Чешка, гостуваат на уметничкото гумно во селото Слоештица во рамките на одбележување на...

Чешка и Словачка одбележуваат 50-годишнина од „Прашката пролет“

Чешка Република и Словачка денеска ја одбележаа 50-годишнината од инвазијата на трупите на Варшавскиот пакт под советско водство со цел задушување на т.н. Прашка...

Доминација на Чехинките во спустот на Матка

Доминација на кајакарките од Чешка во јуниорска и во сениорска конкуренција (до 23 години) во кајак-спуст на Европското првенство (ЕП) на дива вода, кое...

Ивановски трет во Европа

Калин Ивановски го освои третото место на Европскиот шампионат за тенисери до 14 години, во Чешка, јави Македонската тениска федерација (МТФ). Ивановски во полуфиналето...

Претседателот на Чешка: Новинарите се досадни оси, треба да се згмечат

Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат...

Бабиш: Чешка нема да прима луѓе кои бегаат од војна

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка од идните европски центри нема доброволно да прима ниту бегалци кои имаат право на азил бидејќи бегаат...

Седум чешки туристи спасени во кањонот Невидио

Седум чешки туристи беа спасени минатата ноќ во кањонот Невидио, соопшти службата за спасување на Црна Гора.  - Тие ноќеска околу 20 часот останаа заглавени во кањонот,...

Чешкиот претседател Земан следната недела ќе именува влада предводена од Бабиш

Чешкиот претседател Милош Земан денеска најави дека рано следната недела ќе именува нова влада предводена од милијардерот Андреј Бабиш, за која се надева дека...