Ознака: Чешка

Петра Јовановска изложува во Чешка

Македонската ликовна уметница Петра Јовановска ќе учествува на меѓународната изложба „Корени и крила“, која на 25 мај, во 15 часот, ќе биде отворена во...

Чесите повторно излегоа на протести против министерката за правда

Повеќе илјади Чеси протестираа денеска во Прага, трета седмица по ред, против новата министерка за правда Марија Бенесова стравувајќи дека би можела да влијае...

Донација од околу милион евра од Владата на Република Чешка

Владата на Република Чешка донираше финансиска донација од речиси еден милион евра за нашето Министерство за внатрешни работи. -Преку Договорот што пред малку го парафиравме...

Чехинки склучуваат лажни бракови за 10 илјади евра

Во Чешка минатата година се регистрирани сѐ поголем број лажни бракови на Чехинки, наведува Чешката централа за борба против организиран криминал во годишниот извештај. Според...

Преку Чешка и Португалија до пласман на ЕП 2020

Шведска е изразит фаворит во групата во која е и Македонија и во која Чешка досега има шест настапи на ЕП и Португалија еден Селекциите...

Чешка ќе го ратификува Протоколот за членство на земјава во НАТО...

Парламентот на Република Чешка ќе го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО до ова лето, а наесен земјата во Лондон...

Железничка несреќа во Чешка, повредени 21 патник

Во директен судир на два воза утрово во близина на главната железничка станица во Брно, во јужниот дел на Чешка, повредено е 21 лице,...

Ѓоргиев: Посакувам група со Холандија, Чешка, Австрија…

Не би сакал Македонија да се најде во група со Франција, а не би било лошо да ги избегнеме Германија или Бугарија. Со другите...

Уапсен напаѓачот кој држеше заложници во Чешка

Заложниците, кои беа задржани при денешниот обид за грабеж на филијала на „Уникредит“ банка во чешкиот град Прибрам, се ослободени, изјави портпаролката на полицијата...

Вооружен маж држи осум заложници во чешкиот град Прибрам

Вооружен маж држи најмалку осум лица како заложници во филијала на „Уникредит“ банка во чешкиот град Прибрам, информира МИА. Според дел од чешките медиуми, мажот...