25.4 C
Skopje
13.5.2021 - 17:54

Ознака: Чешка

Забавно е да го гледате Џејмс Бонд во филмовите, но не...

Чешките села зафатени во шпионската афера посакуваат смирување на ситуацијата Локалните жители на Влачовице и на Врбетице со децении беа сведоци на активностите околу кампот...

„Белингкет“ ги поврзува експлозиите во Чешка и обидот за атентат во...

Истражувачката новинска агенција „Белингкет“ тврди дека ги „поврзала точките“ помеѓу руската вмешаност во експлозиите кои се случија во армиски магацин со оружје во Чешка...

Бугарските пратеници од Борисов бараат одговори за експлозиите во Чешка

Бугарските пратеници го прашаа бугарскиот премиер во заминување Бојко Борисов, дали бугарските тајни служби имаат сознанија за експлозиите на магацини за муниција кои ја...

Чешкото министерство за финансии подготвува тужба за експлозијата во магацинот за...

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од 2014 година, во складиштето...

Чешка нема да набави ја набави вакцината „спутник В“ по влошувањето...

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа од набавка на руската...

Експлозиите во Чешка ја вмешуваат тајната Единица 29155 во уште еден...

Додека Украина во 2014 година беше зафатена во конфликтот со сепаратите, на истокот на Чешка одекнаа две експлозии во складиште со муниција. Доколку во...

Русија и Чешка меѓусебно протераа дипломати по влошувањето на односите

Русија протера 20 чешки дипломати, како одговор на Прага која претходно протера 18 руски дипломати. Чешките власти тврдат дека двајца наводни руски шпиони, обвинети за...

Британија ја поддржа Чешка за протерувањето руски дипломати

Велика Британија денеска даде „целосна поддршка“ на одлуката на чешката влада да протера 18 руски дипломати, за кои смета дека се членови на разузнавачката...

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во...

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани со експлозијата во магацинот...

Чешка се понуди да ги купи вакцините на „Астразенека“ од кои...

Чешка се понуди да ги откупи од Данска останатите дози од вакцината „Астразенека“, откако тие одлучија целосно да ја прекинат употребата на оваа вакцина. -...