Ознака: чест

Документарци и мурал во чест на Конески во Кинотека

По повод 30 години независност на Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески, во Кинотеката на Македонија, на 7 септември, вторник, во...

Иранец ја обезглавил 13-годишната ќерка во име на честа

Иранските власти уапсија Иранец кој ја обезглавил ќерката тинејџерка на спиење минатата недела, пренесува ИРНА. Злосторството, наводно, се случило откако избегала од дома со...

Популарниот „носач на ковчези“: Би било чест да го однесам Роналдињо...

Бенџамин Ајду, човекот зад едно од најпопуларните Интернет-мемиња во 2020 година вели дека би бил почестен да го однесе Роналдињo во „неговиот вечен дом“. Ајду...

Олстар-викендот во чест на Коби Брајант

На дресовите на кошаркарите на двата тима ќе стојат бројките што ги носеа Џина и Коби (2 и 24), со по девет ѕвездички на...

Кинотеката во чест на белградската актерка Неда Арнериќ

Белградската актерката Неда Арнериќ (1953-2020), еден од најпознатите ликови во некогашната југословенска кинематографија, остави траен белег и во македонскиот филм, особено во 1970-тите години....

Годишен концерт на училиштето „Узун“ во чест на Јанко Узунов

Годинашниот концерт во чест на познатиот македонски пејач, композитор, инструменталист и музички педагог, Јанко Узунов, насловен „’Узун‘ за Узун“ ќе се одржи, на денот...

Ќе гледаме македонски, ирански и филмови во чест на Неда Арнериќ

Според податоците, Кинотеката на Македонија постигна рекордна посетеност и проекции изминатата година, а оттаму најавуваат дека годинава ќе се обидат да ја надминат таа...

Илјадници концерти во чест на Бетовен за 250-годишнината

Оваа година светот ќе ја прослави 250-годишнината од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен, при што Бон и Виена ќе ја преземат централната манифестација, пишуваат...

Поетско читање во чест на Блаже Конески

Поетско читање на кое поети од различни генерации ќе ја искажат својата почит кон ликот и делото на Блаже Конески ќе се одржи денеска,...

Деца ќе градат во чест на Скопје

„Го градам мојот град“ е манифестацијата што традиционално детскиот културен центар „Карпош“ ја организира во чест на градот Скопје, а е посветена на најмалите...