23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 13:06

Ознака: Чествување

Чествување за Рацин на планината Лопушник

На планината Лопушник, денеска, со посета на спомен обележјето ќе биде одбележана 76-годишнината од смртта на Коста Солев Рацин, кој сѐ уште под неразјаснети...

Продолжуваат чествувањата по повод илјада години постоење на Охридската архиепископија

Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, со која ќе...

Премиерите Заев и Борисов на заедничко чествување на сесловенските просветители во...

Владина делегација на чело со премиерот Зоран Заев денеска, во рамките на посетата на Република Италија и на Светата Столица (Ватикан) по повод Манифестацијата...

МАНУ и БАН на заедничко чествување на сесловенските просветители – Св....

Делегација на Македонската академија на науките и уметностите(МАНУ), предводена од претседателот академик Таки Фити, на 10 и 11 мај ќе престојува во Софија, во...

Чествување за Узунов во селото Цер

Во кичевското село Цер вчера беше одбележана 113-годишнината од саможртвата на Христо Узунов и неговите соборци, кои за да не паднат живи во рацете...