Ознака: чернобил

На 34-годишнината од катастрофата се гасат пожари околу Чернобил

Украина денеска ја одбележува 34-годишнината од катастрофата во Чернобил, најтешката нуклеарна несреќа во историјата која погоди голем дел од Европа, а особено Украина, Белорусија...

Украина тврди дека пожарите околу Чернобил се ставени под контрола

Пожарите што со денови беснееја околу напуштената нуклеарна централа во Чернобил и ги зголемија стравувањата од радијација се ставени под контрола, соопштија украинските власти....

Изгаснат е шумскиот пожар во зоната на нуклеарната електрана Чернобил

Големиот шумски пожар во забранетата зона околу нуклеарната електрана Чернобил речиси е изгаснат, но ќе бидат потребни уште неколку дена пред целосно да биде...

Пратеничката заболена од коронавирус Кети Смилеска апелира да се почитуваат мерките

Корона вирусот е тежок, апелирам граѓаните да се чуваат и да ги почитуваат мерките, вели пратеничката од СДСМ, Кети Смилеска од Прилеп, која е позитивна...

„Гринпис Русија“: Пожарот беснее на еден километар од Чернобил

Огромен шумски пожар во Украина беснее повеќе од една недела, на само еден километар од напуштената нуклеарка во Чернобил, предупредува организацијата „Гринпис Русија“. Од...

Десетти ден пожари во Чернобил, огнот се приближува кон уништениот нуклеарен...

Пожарите во забранетата зона во Чернобил се уште се активни, веќе десетти ден по ред, и покрај напорите на украинските пожарникари кои се борат...

Борба против шумски пожари во близина на Чернобил

Екипите за итни случаи во Украина продолжуваат и денес да се борат со шумски пожар во контаминирано подрачје околу нуклеарната централа во Чернобил, што...

Шумите околу Чернобил не растат, а лисјата не се разградуваат

Повеќе од 30 години поминаа откако во реакторот на нуклеарната електроцентрала во Чернобил се случи експлозија што доведе до нуклеарна катастрофа, чии последици се...

Како несовесните туристи го заземаа Чернобил

Откако мини-серијата „Чернобил“ на ХБО се стекна со светска популарност и ги потсети сите за катастрофалната несреќа пред 33 години, илјадници туристи го одбраа...

Северодвинск не е Чернобил, ниту бил цел на мисија на Џејмс...

Експлозијата во руската база за лансирање на проектили во селото Нионокс поттикна шпекулации, теории на заговор и поистуветување на инцидентот со нуклеарната катастрофа во...