Ознака: Челси

Лампард ќе ги спои академијата и првиот тим на Челси?

Се најавува дека Франк Лампард, откако ќе стане нов тренер на англискиот фудбалски премиерлигаш Челси, ќе менува некои одлуки на негови претходници, јави британскиот...

Европскиот фудбал вреди 28,5 милијарди евра?

Најголемите пет лиги на континентот учествуваат со над половина од таа сума. Приходите на клубовите во Премиер-лигата, пак, се за 72 проценти поголеми во...

Торес заминува во пензија со сите големи трофеи и многу голови...

Центарфорот беше светски и двоен европски првак со Шпанија, европски шампион со Челси, победник во Лига Европа со Челси и со Атлетико... Фернандо Торес (35),...

Невклопувањето во моделот на Челси би можело да биде од корист...

Богатата фудбалската кариера, Англичанецот Френк Лампард ја замени со менаџерското одело и само потврди дека фудбалската интелигенција ја префрла и од другата страна на...

Триумф на Челси во вечерта на рекорди

Во финалето на Лига Европа, Челси го совлада Арсенал со 4-1, за петти европски трофеј (втор во ЛЕ), прв за тренерот Сари, со што...

Совршеното збогување на Азар најавува нова ера за освојувачот на Лига...

Синоќешниот триумф на Челси со убедливи 4-1 во финалето на Лига Европа (ЛЕ) во Баку, Азербејџан против градскиот ривал Арсенал, го засени изјавата на...

Само еден Англичанец во англиското финале на ЛЕ во Баку

Трофејот од Лигата на Европа оваа сезона сигурно завршува во Лондон. Прашање е само дали во витрините на Арсенал или на Челси. Двете екипи...

Трка по најтешкиот трофеј и по рекорди

Вечерва во финалето на ЛЕ играат Челси и Арсенал. Арсенал досега нема триумф во ова натпреварување (Челси славеше во 2013-та), трофејот со тежина од...

Тотенхем дебитира, за Ливерпул деветто европско финале

Тимот од Лондон на 1 јуни во Мадрид има шанса да биде 23-от европски првак и првиот дебитант шампион по Челси во 2012-та На стадионот...

Англиската доминација во Европа потврдена во уште една неизвесна завршница

Лондонските ривали Челси и Арсенал ќе се сретнат во финалето на Лига Европа, откако вечерва ги елиминираа Ајнтрахт Франкфурт, односно Валенсија, во полуфиналните дуели...