Ознака: челик

Илјада пати потенок од влакно и 200 пати посилен од челик

Поради својата неверојатна сила и широкиот опсег на употреба, графенот се смета за материјал на иднината, потврдија европските истражувачи што работат на оваа тема...

Металуршките компании и понатаму зависни од европските квоти

Со воведувањето на квотите за извоз на македонскиот челик и алуминиум во времетраење од три години од страна на ЕУ, предвидено е со секое...

Челик: Време е меѓународната заедница да рече доста на лудилото на...

Одлуката на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на окупираниот Западен Брег, доколку победи на општите избори, „го игнорира меѓународното право“, изјави портпаролот на...

Јункер: Мерките на ЕУ за увоз на челик нема да ја...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го информираше денеска со писмо српскиот претседател Александар Вучиќ дека предложените заштитни мерки на ЕУ за увоз на...

Челичарниците стравуваат, власта смирува

Владата ќе организира средба со засегнатите компании за челични производи, најдоцна до 20 јануари следната година, заради усогласување на решенијата од воведувањето на заштитните...

Заев: Одлуката за квотите за челикот да не ги демотивира домашните...

Одлуката на ЕУ за воведување квоти за увоз на челик да не биде демотивирачка за домашните компании, порача премиерот Зоран Заев и ги охрабри...

ЕУ ја топи металургијата

Ограничувањата на увозот на челикот и на алуминиумот во ЕУ, во ситуација кога 90 отсто од извозот на метални цевки од Македонија се реализираат...

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Турција од денеска воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик со цел да ги заштити своите производители. Одлуката е објавена во турскиот Службен весник...

Најмалку 30 повредени при експлозија во фабрика во Бразил

Најмалку 30 лица се повредени денеска при експлозија во фабрика за челик во Бразил. Експлозијата се случила во дел од фабриката каде се наоѓале резервоарите...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји,...