38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 16:42

Ознака: чад

Пожарите и чадот го ставија тенисот во втор план во Мелбурн

Собрани над 3,5 милиони долари за настраданите во регионот, а донирањето ќе продолжи во текот на целиот турнир. Титулите од лани ќе ги бранат...

Чадот од пожарите го проголта Сиднеј

Австралиските пожарникари се борат со шумски пожари околу Сиднеј, а силниот чад повторно го обви градот. Во пожарите што избувнаа во ноември загинаа најмалку четири...

Чадот од пожарите во Сибир ќе стигне до Гренланд

Чадот предизвикан од шумските пожари во Сибир ќе го прејде океанот и ќе се надвие над северот на Гренланд, а потоа ќе се движи...

Му требаше ли на Скопје и тетовското ѓубре

На скопската депонија секој ден пристигнуваат по три камиони со носивост од по 20 тони, односно од тетовска претоварна станица пристигнуваат по 60 тони...

Израел и Чад ги обновуваат односите по речиси 50 години

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го посети денеска Чад поради официјално обновување на односите меѓу Израел и централноафриканската држава по речиси 50 години. – Израел влегува...

Чадот од пожарите во Калифорнија стигна до Њујорк

Жителите на Источниот брег на САД се со илјадници километри оддалечени од Западниот брег и пожарот што ја зафати Калифорнија. Иако се на безбедно растојание...

Прочистувачите за воздух се квалитетни само ако вршат замена на воздухот

Загадувањето на воздухот навистина загрижува и мерењата на амбиенталниот воздух веќе се над дозволеното. Општината Аеродром за да ги заштити децата набави прочистувачи за...

Воздухот во Тетово повторно почна да мириса на чад

Во пресрет на есенските денови се отвораат старите рани на тетовци кои повторно имаа неприлика да се соочат со миризбата на чад во воздухот....

Густ и смрдлив чад секоја вечер го обвива кејот на Вардар

Црните смрдливи облаци од чад што доаѓаат од спротивниот брег на реката постојано ги бркаат рекреативците, спортистите и сите што сакаат да шетаат покрај...

Осум оџачари наспроти 60.000 оџаци

Старите познавачи на занаетот за чистење на оџаците велат дека младите не се заинтересирани да бидат оџачари. Во таа насока, градските власти најавија дека...