-4.2 C
Skopje
27.1.2022 - 23:54

Ознака: цунами

Првите авиони со хуманитарна помош пристигнаа во Тонга

Денеска пристигнаа првите авиони што доставија хуманитарна помош и опрема за комуникација на островите Тонга, кои беа отсечени по разорната ерупција на вулкани и...

Заканата од цунамито помина, нo следува справувањето на Тонга со последиците

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави премиерката на Нов Зеланд...

Балканот пред енергетско ценовно цунами!

Со заздравувањето на светската економија, расте побарувачката за енергија од сите видови, а со тоа се притиска и на цените на струјата, нафтените деривати...

Може ли да се повтори 2015-та

Повлекувањето на американските и сојузничките војски од Авганистан може да биде причина за нов голем бегалски бран кон Европа, предупредуваат експертите Ново бегалско цунами во...

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, локалните медиуми објавија дека се очекува предупредување за цунами. Според првите податоци, епицентарот на земјотресот...

Во Нов Зеланд и Австралија предупредување за цунами

Властите на Нов Зеланд денеска ги повикаа жителите на северниот брег да се повлечат кон внатрешноста поради опасност од цунами, а Австралија исто така...

Втор бран коронавирус и цунами од незадоволство

Вториот бран од пандемијата со себе донесе огромно незадоволство и социјални безредија во европските држави Карантините се вратија, но овој пат има голема разлика. Додека...

Силен земјотрес и предупредување за цунами во Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 7 степени го погоди индонезискиот остров Суматра, соопшти Американскиот геолошки институт. Индонезиската Агенција за геофизика издаде предупредување на цунами, пренесе...

Отворена плажата во Фукушима, осум години по нуклеарната катастрофа

Отворена е плажата Китаиѕуми во близина на нуклеарната централа Фукушима 1, за првпат по нуклеарната катастрофа која се случи во 2011 година. Плажата која била...

Укинато предупредувањето за цунами по силниот земјотрес во Индонезија

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска индонезискиот остров Сулавеси, соопшти Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот бил 280 километри...