-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 4:46

Ознака: цртеж

Изложбата „Цртеж – експериментален цртеж“ е отворена во „Арт хаб“

Традиционалната изложба со наслов „Цртеж - експериментален цртеж“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) е отворена во уметничкиот центар „Арт хаб“. Добитничка...

Излезе од печат поетската антологија „Игропис“

Од печат излезе антологијата „Игропис“ во издание на Здружението за развој и едукација на културата и уметноста „Фуснота“. Приредувач на книгата е Драгана Евтимова, а...

Давид Атанасоски учесник на остеновото биенале на цртеж

Прилепскиот уметник Давид Атанасоски е селектиран за учество на „Остен - биеналето на цртеж 2020“, со делото „Геометриски орнамент“, изработено од материјали генерирани од...

Составот и цртежот нa Марија Трајаноска – најдобри творби

Голем одѕив на креативниот повик на „Колибри“ Ликовни и литературни творби пристигнаа од цела Македонија, а заедничко им е тоа што ги направиле малите вредни...

Цртеж под Леонардово дело откриен по 500 години

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, кој повеќе од 500 години бил скриен под една од неговите најпознати слики „Богородица во пештера“, соопшти...

Откриен најраниот сочуван цртеж на Микеланџело

Британскиот историчар на уметност Тимоти Клифорд го идентификуваше најраниот сочуван цртеж на големиот ренесансен уметник Микеланџело Буонароти. Цртежот е направен со молив и тинта,...

Цртеж на животно стар 40.000 години откриен во пештера на Борнео

Австралиски и индонезиски научници неодамна на ѕид на една пештера на индонезискиот остров Борнео го откриле најстариот цртеж на животно, црвено-портокалова силуета налик на...

Откриен најстариот човечки цртеж

Научниците тврдат дека го откриле најстариот познат цртеж на мал фрагмент од карпа во Јужноафриканската Република. Овој цртеж е стар цели 73 илјади години,...