15.8 C
Skopje
25.10.2021 - 18:27

Ознака: црно море

Американски воен брод повторно пристигна во Црно Море

Официјален Вашингтон порача дека пристигнувањето на бродот „Форт Мекхенри“ ја потврдува посветеноста на САД на безбедноста на Црно Море и оти ги засилува врските...

Најмалку две жртви во потонатиот брод во Црно море

Најмалку двајца членови на екипажот го загубија животот во потонатиот брод во Црно море, во близина на градот Самсун. Од потонатиот брод, кој пловел под...

Турција ќе гради нова воена база на Црното Море

Турција создава нова воено база на источниот брег на Црното Море. Новиот воен објект ќе се наоѓа во областа на селото Сурмене, на 40...

Американски воен брод се подготвува за испловување кон Црното Море?

САД почнаа да се подготвуваат за испловување на воен брод во Црното Море и побарале од Стејт департментот за тоа да биде известена Турција,...

Опасни геополитички игри во Црно Море

Порошенко дури и отворено побара од НАТО да испрати бродови во Црно Море за да ѝ помогне на Украина. Од Алијансата засега не одговорија...

Тензии и обвинувања помеѓу Русија и Украина во Црното Море

Русија и Украина меѓусебно се обвинија за оружениот инцидент во Црното Море, односно за денешните тензии помеѓу двете држави во Керчанскиот Теснец, што ги...