4.8 C
Skopje
27.10.2021 - 21:47

Ознака: црно море

Американско-руска шпионска игра над Црно Море

Руски воен авион „су-27“ пресретна американски шпионски авион „П-8А посејдон“ над Црно Море, кој, како што се наведува во извештаите на медиумите, ги „надгледувал“...

Во Црното Море се преврте брод со 15.000 овци

Голем товарен брод со назив „Квин Хинд“, кој пренесувал повеќе од 15.000 овци, се превртел во Црното Море крај брегот на Романија. Во спасувачката акција...

Се преврте излетнички брод во Црното море, две лица загинаа

Две лица загинаа откако се преврте руски излетнички брод со 55 лица, од кои 15 биле деца, во Црното море. Како што јави руската новинска...

Дела на славниот Ајвазовски лежат на дното на Црно Море

Истражувачите веруваат дека во остатоците од потонат брод од 19 век, пронајдени близу Крим, лежат дела на славниот руски сликар Иван Ајвазовски, чии дела...

Уште една торба полна со кокаин пронајдена на брегот на Црното...

Бугарската гранична полиција близу брегот на Црното Море пронајде трета торба, со 16 килограми кокаин, која била прикачена на појас за спасување. Со тоа,...

Бранови исфрлиле дрога на брегот на Црното Море

Романската полиција пронашла десетици пакети со кокаин со вкупна тежина од околу 100 килограми кои брановите ги исфрлиле на брегот на Црното Море, а...

Почнуваат истражувањата за нафта во Црно Море

Истражувачките активности на „Шел“ за пронаоѓање извори на нафта и природен гас во блокот 1-14 „Хан Кубрат“, во водите на Црно Море, започнуваат на...

Американски разурнувач се упати кон Црното Море

Американскиот разурнувач „Доналд Кук“ се наоѓа во теснецот Дарданели и го почна својот пат кон Црното море, соопшти прес-службата на американската Шеста флота. Движењето на...

Американскиот разурнувач „Доналд Кук“ пристигна во Црно Море

Тензиите и натаму се високи во регионот, особено по инцидентот во Керчанскиот Теснец и запленувањето на украински бродови и морнари. Инцидентот што се случи...

Група НАТО бродови ќе вплови во Црно Море

Група бродови на НАТО под раководство на Холандија планира да вплови во Црно Море, изјави шефот на украинската мисија во Алијансата, Вадим Пристајко. – Постојат...