26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 21:03

Ознака: црно море

Шпионските авиони на НАТО тројно ги засилија летовите над Црното Море

Разузнавачките авиони на НАТО ги интензивираа летовите во воздушниот простор над Црното Море и годинава речиси трипати почесто прават прелети, вели командантот за воено...

Холандија ја обвинува Русија за акција во која бил загрозен нивен...

Министерството за одбрана на Холандија тврди дека руски авиони-ловци минатата недела создале опасна ситуација за брод на холандската морнарица на Црното Море. - Руските ловци...

Британскиот началник на Генералштаб: Можеше да дојде до војна со Русија

Шефот на британскиот Генералштаб признава дека инцидентот со разурнувачот „Дефендер“ во Црното Море можел да создаде ризик од „неразумна ескалација“, пренесуват британските агенции. Генералот сер...

Црно Море – актуелен полигон за одмерување на светските сили

Балтичкиот воздушен простор и регионот околу Црно Море се местата на постојани воени, но и воздушни тензии меѓу Русија и НАТО. Сега, кога и...

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз...

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија дека следниот пат Русија...

Русите пукаа, а британскиот разурнувач намерно влезе во водите на Крим,...

Новинарот на британскиот јавен сервис Би-би-си, Џонатан Бил, кој се наоѓа на британскиот разурнувач што денеска беше дел од инцидент со руската флота во...

Русија го забранува пристапот до делови во Црното Море

Од вечерва Русија го затвора пристапот до одредени делови во Црното Море за странски воени бродови и државни пловни објекти, се вели во билтенот...

Турција откри големо наоѓалиште на гас во Црното Море

Турција пронајде значителни лежишта на гас во Црното Море, наведуваат два турски извори, пишува „Ројтерс“. Ова е откритие што може да и помогне на земјата...

Американско-руска шпионска игра над Црно Море

Руски воен авион „су-27“ пресретна американски шпионски авион „П-8А посејдон“ над Црно Море, кој, како што се наведува во извештаите на медиумите, ги „надгледувал“...

Во Црното Море се преврте брод со 15.000 овци

Голем товарен брод со назив „Квин Хинд“, кој пренесувал повеќе од 15.000 овци, се превртел во Црното Море крај брегот на Романија. Во спасувачката акција...