6.8 C
Skopje
2.12.2021 - 16:56

Ознака: Црна Гора

Тачи го одобри Договорот за границата меѓу Косово и Црна Гора 

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска го потпиша Указот за стапување во сила на Законот за ратификација на Договорот за демаркација на границата меѓу Косово...

Високите акцизи го раширија шверцот со цигари

Владата на Црна Гора од април минатата година трипати ја зголемуваше висината на акцизата за цигарите Шверцот со цигари во Црна Гора значително се зголеми...

Во Црна Гора увозот на цигари намален за 59 отсто

Увозот на тутунски производи од јануари до март оваа година во Црна Гора е намален за 59 отсто во однос на истиот период минатата...

Ѓукановиќ има намера да ги подобри односите со Русија

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ рече дека во неговиот нов мандат има намера да се позанимава со подобрување на односите со Русија. - Црногорско-руските...

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача...

Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг

Жителите на Црна Гора со право на глас в недела избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип...

Црковни несогласувања и на Велигден

Црногорскиот владика Михајло остро го осуди однесувањето на Српската православна црква против верниците во Црна Гора. За време на велигденското обраќање митрополитот Михајло рече...

Во ЦГ има 64 милионери

Во Црна Гора на крајот на минатата година 64 граѓани имале депозити во банките повисоки од еден милион евра, а најголемиот поединечен депозит изнесувал...

Полицијата во регионот води битка со 20 црногорски кланови

Нарко бизнис, убиства, застрашување, претепување, лихварство, перење пари и шверц на автомобили се најчестите „бизниси“ со кои се занимаваат црногорските криминални кланови, пренесуваат српските...

Хрватите се противат на монтенегризацијата на Бока Которска

За Бока денеска велат дека е разгледница на Црна Гора. Во неа се наоѓа 60 отсто од културното наследство на Црна Гора. Ова наследство...