5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:35

Ознака: Црна Гора

Ѓукановиќ: Владата нема капацитет да ги решава проблемите во Црна Гора

Сегашната влада покажува недостаток на капацитет за решавање на проблемите со кои секојдневно се соочува Црна Гора, изјави денеска претседателот на Демократската партија на...

Македонија со дуелот со Црна Гора го почнува настапот на Еврокупот...

На турнирот играат домаќините на Европското првенство во 2022 година, Македонија, Словенија и Црна Гора, како и европскиот првак Норвешка. Македонија утре дома и в...

Во Црна Гора уапсен руски милијардер, поранешен соработник на Путин

Во Тиват е уапсен рускиот државјанин Игор Чујан по кого беше распишана потерница од московскиот Интерпол, пренесува „Вјести“. „И.Ц. (55), државјанин на Руската Федерација, кој...

Вучиќ: Ѓукановиќ сака Црна Гора без Срби

Српскиот претседател Александар Вучиќ реагираше на интервјуто што го даде црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за „Јутарњи лист“, нагласувајќи дека Србија е нападната од Загреб...

Подгорица потврди дека патријархот Порфириј бил во опасност во Цетиње

Потпретседателот на црногорската Влада, Дритан Абазовиќ, изјави дека постоела голема безбедносна закана за патријархот. - Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносните закани...

Заострување на мерките во Словенија, Црна Гора и Косово

Словенија, Црна Гора и Косово ги заоструваат мерките за заштита против ширењето на коронавирусот, по зголемениот број новозаболени лица. Бројот на хоспитализираните поради коронавирусот...

Ердоган во Црна Гора: Верувам дека наскоро ќе станете членка на...

Турција многу добро го разбира дефицитот на стабилност на Западен Балкан и затоа инсистира на отворени врати кон НАТО и ЕУ за регионот, изјави...

Во Црна Гора запленети над 1,5 тони кокаин

Во полициска акција во Подгорица синоќа е запленета рекордна количина дрога, околу 1,5 тони кокаин а неколку лица беа однесени во Безбедносниот центар во...

Панорама / Компромис меѓу туризмот и ковид-19

Црна Гора на 23 август имала 6.426 активни случаи на ковид-19 и, во споредба со земјите од регионот, има најмногу инфицирани лица со коронавирусот...

Протести против востоличувањето на митрополитот на СПЦ во Цетиње

Илјадници Црногорци кои носеа национални знамиња, на протестниот собир во Цетиње кажаа дека нема да дозволат поглаварот на Српската православна црква во Црна Гора,...