Ознака: Црна Гора

Средба на црногорскиот премиер Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј

Црна Гора Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ги потврдил претходните ставови за спроведување на темелниот договор со кој државата Црна Гора треба да ги прецизира имотноправните...

Црна Гора доби нова Влада

Црногорскиот парламент со мнозинство гласови ја избра 43-та влада, предводена од премиерот Дритан Абазовиќ, прва малцинска влада во историјата на земјата. Новата влада има четворица...

Голем број дојави за бомби пред изборот на новата влада!

Црна Гора Дојави за бомби вчера се испратени на имејл-адресите на десетици директори на основни училишта во Црна Гора. Откако учениците и наставниците се засолнети...

Пендаровски: Рускиот напад на Украина ги потврди придобивките од нашето членство...

Рускиот напад на Украина на многу јасен начин ги потврди придобивките од нашето членство во Алијансата, истакна претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње, во...

УРА: Неприфатливи повиците на Бечиќ на ескалација и немири во Црна...

Граѓанското движење УРА, чиј претседател е Дритан Абазовиќ, мандатар за состав на новата црногорска Влада, денеска соопшти дека лидерот на Демократска Црна Гора, Алекса...

Црна Гора има залихи на храна и гориво за два-три месеци

Црна Гора има залихи на храна и гориво за следните два-три месеци, изјави денеска државниот секретар во Министерството за економски развој на Црна Гора,...

Студентите, зависниците од коцкање, корисниците на помош – надвор од обложувачниците

Црна Гора Црна Гора со новиот закон за игри на среќа и наградни игри значително ќе ги зголеми давачките и ќе ги заостри условите за...

Порака од ЕУ: Црногорските лидери мора брзо да формираат нова влада

Црна Гора Црногорските лидери мора брзо да пристапат кон формирање нова влада и да назначат претседател на парламентот. Ова го соопштија известувачот на ЕУ за...

Ласица им се извини на македонските навивачи за некоректниот гест

Дисцилплинската комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни црногорскиот ракометар Марко Ласица со 5.000 евра (од кои 2.000 евра се условна казна на...

Црногорците преместени во друг хотел поради тројца нови позитивни ракометари

Селекцијата на Црна Гора, се соочува со нови проблеми поради коронавирусот. Според информации од Ракометниот сојуз на Црна Гора, нови тројца репрезентативци имале позитивни...