14.9 C
Skopje
19.9.2019 - 3:24

Ознака: цркви

Кривична за тинејџер кој крадел пари од тетовски цркви

Тетовската полиција расчисти четири тешки кражби во цркви и поднесе кривична пријава против 18-годишник од тетовското село Озормиште. Тинејџерот се сомничи дека во мај и...

Ограбени две цркви

Во штипската полиција Ѓ.Н.(65) од село Карбинци вчера пријавил дека ноќта непознат сторител извршил тешка кражба во манастирот Света Петка во атарот на село...

Бирократијата и негрижата ги јадат вредните цркви и џамии

Поради несоодветна грижа многу од тие средновековни сакрални објекти се распаѓаат, но во земјава имаше и случаи кога поради несоодветна грижа и ненавремена реакција...

Над 180 лица убиени во бомбашки напади на цркви и хотели...

Најмалку 180 лица се убиени, а над 500 се ранети во серијата бомбашки напади врз три цркви и три луксузни хотели во Шри Ланка....

Формираат цркви за да добијат пензија

Во последните неколку години има зголемување на барањата за формирање цркви и верски заедници во Србија За да се регистрира нова верска заедница во Србија...

Црквите и верските заедници против Предлог-законот за прекинување на бременоста

Црквите и верските заедници денеска преку заедничко соопштение го изразуваат својот став за Предлог-законот за прекинување на бременоста, тема за која, како што посочуваат,...

Пари од грчки тајни фондови за македонски медиуми?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

Приведени крадци што краделе во цркви и викендици

Секторот за внатрешни работи Скопје, до скопското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.У.(36), С.Ш.(18) и С.Љ.(19), сите од Скопје, поради постоење основи...

Село на цркви, рибари и печалбари

Од 1926 година Нивици, село во Мала Преспа, Грција, носи ново наметнато (грчко) име (Псарадес), со значење „рибари“. Денес е најубавата туристичка населба на...