14.8 C
Skopje
23.10.2021 - 18:50

Ознака: цркви

Црквите биле центарот на македонскиот културен живот

Црквите и манастирите биле единствените јадра околу кои се групирало македонското христијанско население во 19 век. Црквите биле центарот и тежиштето на културно-народниот живот,...

И надлежните оглувеа од високите децибели од црквите и џамиите

Иницијативите за регулација на прегласните звучници од верските објекти засега без резултат На социјалните мрежи, луѓе од општините Бутел, Чаир и Центар најмногу реагираат за...

Приказните да се паметат и да се раскажуваат

Сеќавање на неуморниот Димитар Ќорнаков Мирјана Тренчева Димитар Ќорнаков е еден од првите македонски истражувачи на средновековната уметност, кој на уметноста на копаничарството ѝ посвети најголем...

Заев: Да се воздржиме од посета на црквите и молитвата да...

Денешниот ден, Велики Петок, во пресрет на најголемиот православен христијански празник на победата на животот над смртта, наместо во храмовите да го поминеме дома,...

Фатен штипјанец кој ограбил 10 цркви

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.Б.(50) од Штип во врска со 10 кражби во цркви. Според информациите од полицијата, тој кривичните дела ги сторил...

Фатен крадец на цркви во Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца, на 27.11.2020 година, во...

Убавините на Македонија

Македонија има многу прекрасни места - национални паркови, големи недопрени планински масиви, извонредна природна убавина. Прекрасни снежни врвови, водопади, мали скриени планински цркви, традиционални...

Ограбени неколку манастири и цркви

Непознати лица ограбиле манастири и цркви во периодот од 3 до 6 јуни, соопшти МВР. Во период од 03.06 до 06.06.2020, тие влегле внатре и...

По 113 години црквата „Свети Петар и Павле“ во Кичево без...

По 113 години црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, Велики петок ќе го пречека без верници, а причина е коронавирусот кој зема...

Вербата опаѓа, но верата и надежта остануваат

Дали религиите воопшто, верските институции и верниците се погодени од коронавирусот и како се одразува тоа на нивното суштествување? Дали пандемијата на коронавирусот ќе...