16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:19

Ознака: црква

Британски пратеник убиен со нож додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските медиуми. Ејмс беше избоден неколку...

Богородичната црква во Париз се отвора во 2024 година

Продолжуваат работите на Богородичната црква во Париз, а француските власти соопштија дека таа ќе биде отворена за јавноста дури во 2024 година - што...

Гостиварец крадел пари од црква

42-годишен жител на село Врапчиште се сомничи дека извршил тешка кражба од црква во Гостивaрско. Според полицијата, вчера околу 11:10 часот на улица Гоце Делчев...

Полската католичка црква наведе 292 свештеника за кои тврди дека се...

Во својот последен извештај за сексуална злоупотреба на малолетни лица, Полската католичка црква наведе 292 свештеника за кои се тврди дека се злоставувачи. Над 300...

Митрополит Петар: Нашиот случај не треба да се споредува со украинскиот

Прашањето на МПЦ-ОА може да се реши ако СПЦ покаже добра волја, а нашиот случај не треба да се споредува со украинскиот, вели митрополитот...

Пожарите во канадските цркви сомнителни по откритието на масовните гробници

Четири католички цркви изгореа во западна Канада минатата недела, вклучително и две цркви во Британска Колумбија, област населена со домородни Индијанци. Полицијата објави дека...

Пендаровски и Вселенскиот патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата се разговараше...

Осветени темелите на црквата Св. Талалаје во Горно Оризари

Во месноста Билјаник, во населбата Горно Оризари во Битола, се осветени темелите на црквата Св. Талалеј. Чинот на осветувањето го водеше неговото Високопреосвештенство, Митрополитот...

Обновата на Богородичната црква почнува во 2022 година

По огромниот пожар што пред две години ја зафати Богородичната црква во Париз и го потресе целиот свет, работите на обновата може да почнат...

Полицијата растури собир во црква во Брвеница, свештеникот и верниците однесени...

Полицијата растурила собир во црква кој се организирал во тетовска Брвеница. Од Министерството за внатрешни работи велат дека постапувале по пријава, а при увид биле...