4 C
Skopje
22.2.2019 - 11:41

Ознака: црква

Малку видливи, а со најголема доверба

Во редица понови, но и постари истражувања на јавното мислење, како институции со најголема доверба кај граѓаните се појавуваат АРМ и црквата, односно верските...

Ограбена црквата „Света Богородица“ во Сенце

Непознати крадци провалиле во црквата „Света Богородица“ горнореканското село Сенце и однеле неколку икони, сребрен крст и пари. Според СВР Тетово, кражбата ја пријавил Б.С....

Непознат донатор оставил сноп банкноти на олтар

Непознат донатор оставил на олтар во црква во Германија 160.000 евра во коверт на кој пишувало „за Африка“. Портпаролот на кабинетот на бискупот од Регенсбург,...

Патријарх Неофит: Решавањето на прашањето за името ќе го придвижи и...

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Сѐ уште се работи околу...

Црквата, идентитетот и јазикот

Што бараа Македонците од Српската црква по Втората светска војна? Тоа беа прашањата за името на црквата, за јазикот во црквата и за нејзиниот...

Монаси повредени при грабеж во црква во Виена

Меѓу осум и 15 монаси се повредени попладнево при грабеж во католичка црква во австрискиот главен град Виена. Инцидентот се случил кога две лица упаднале...

Кражба во црквата „Свети Атанасие“ во тетовско Радиовце

Околу 2.000 денари штета била нанесена на црквата „Свети Атанасие“ во тетовското село Радиовце по тешката кражба што била извршена ноќта помеѓу понеделник и...

Христовото раѓање е почеток на новата ера за човештвото

Католиците и дел од православните денеска го слават Божиќ Бискупот на Католичката црква во Македонија, Киро Стојанов, во вчерашното обраќање до верниците ја истакна радоста,...

Црквата не се противи за трансплантацијата на органи

Наспроти етичките дилеми, најмногубројните верски заедници во Црна Гора ја поддржуваат трансплантацијата на органите и се согласни дека граѓаните треба да бидат донори. Ставот...

Порошенко се помоли за создавањето на независна украинска црква

Во киевскиот храм „Света Софија“ денеска започна црковниот собор на украинското православие, на кој учествуваат црковната хиерархија, свештеници и верници, соопшти Киевската патријаршија. Пред почетокот...