Ознака: ципрас

Амбасадорите на Канада во Скопје и Атина им честитаа на двете...

Честитки за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, откако тој претходно помина и во македонското Собрание денеска упатија и амбасадорите на Канада...

Ципрас: Се наоѓаме еден чекор пред историски настан, ова е историски...

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси...

Мицотакис: Прекршени се националните линии на земјата

Порака дека грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе одговара и пред народот и пред историјата за Договорот од Преспа, испрати лидерот на опозициската Нова демократија,...

Ципрас: Договорот од Преспа е историски чекор за цела Европа

Со видео во траење од речиси две минути, објавено на социјалните мрежи, грчкиот премиер Алексис Ципрас, на граѓаните им ги разрешува дилемите за Договорот...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата,...

Ципрас: Нема брзи процедури за Договорот од Преспа

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека...

Што содржи Вербалната нота испратена од македонското МНР до Грција

Соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава, му рече вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас на лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, за...

Бакојани: СИРИЗА купува пратеници за да ја спаси Владата на Ципрас

Поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани денеска изјави дека владата нуди финансиски стимули на пратениците, кои не се членови на СИРИЗА, за...

Грчкиот Парламент ќе гласа за доверба на Владата на Ципрас

Во 10 часот утрово, по локално време, продолжува расправата во грчкиот Парламент за гласање доверба на Владата, додека пак вечер, околу полноќ пратениците ќе...

Ципрас: Сигурен сум дека ова што го правиме е правилно

Ви се обраќам на сите вас и ве повикувам да застанете пред вашата совест, но и пред интересот на земјата и народот, и слободно...