Ознака: ципрас

Прес-конференција на премиерите Заев и Ципрас (во живо)

Во Владата во тек е прес-конференцијата на премиерите на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. Двајцата премиери претходно во имаа тет-а-тет...

Потпишани меморандуми за соработка меѓу двете земји

Премиерите на Република Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас и министри од двете влади денеска во Скопје потпишаа повеќе договори...

Голем број новинари во исчекување на Ципрас

Историската посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска ќе престојува во официјална посета на земјава, побуди голем интерес кај голема група новинари и...

Ципрас со министри и бизнисмени во посета на Скопје

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на земјава. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер...

Бизнисмени од над 70 грчки компании ќе дојдат со Ципрас

Во бизнис делегацијата што ќе го придружува грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на посетата на Скопје, веројатно на 2 април, ќе бидат вклучени...

Заев и Ципрас во сабота ќе добијат награда на Минхенската безбедносна...

За време на Минхенската безбедносна конференција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе ја добијат наградата „Ewald von Kleist“ за Договорот од Преспа, објави утрово...

Историска посета на Ципрас на Халки

Со приватна посета на Света Софија во Истанбул, грчкиот премиер го започна вториот ден од посетата на Турција, а веднаш потоа ќе замине за...

Ердоган бара екстрадиција на осумтемина турски војници од Грција

Верувам дека постои значајна можност во следниот период да инвестираме во позитивната агенда меѓу двете земји, Грција се наоѓа во посебен период, излегува од...

Ципрас: Грција и Турција може да изградат современи односи

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган попладнево во Белата палата во Анкара се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Како што јави дописничката на МИА...

Пердју: Нешто извонредно се случи на Балканот

Нешто извонредно штотуку се случи на Балканот. Владите на Атина и Скопје ги завршија сите преземени обврски за промена на името на ПЈРМ во...