4.2 C
Skopje
23.2.2020 - 21:35

Ознака: ципрас

Заев и Ципрас во сабота ќе добијат награда на Минхенската безбедносна...

За време на Минхенската безбедносна конференција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе ја добијат наградата „Ewald von Kleist“ за Договорот од Преспа, објави утрово...

Историска посета на Ципрас на Халки

Со приватна посета на Света Софија во Истанбул, грчкиот премиер го започна вториот ден од посетата на Турција, а веднаш потоа ќе замине за...

Ердоган бара екстрадиција на осумтемина турски војници од Грција

Верувам дека постои значајна можност во следниот период да инвестираме во позитивната агенда меѓу двете земји, Грција се наоѓа во посебен период, излегува од...

Ципрас: Грција и Турција може да изградат современи односи

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган попладнево во Белата палата во Анкара се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Како што јави дописничката на МИА...

Пердју: Нешто извонредно се случи на Балканот

Нешто извонредно штотуку се случи на Балканот. Владите на Атина и Скопје ги завршија сите преземени обврски за промена на името на ПЈРМ во...

Заев и Ципрас ќе добијат награда на Минхенската безбедносна конференција

Наградата „Ewald von Kleist“ на Минхенската безбедносна конференција, оваа година, ќе им биде доделена на Зоран Заев и Алексис Ципрас за Договорот од Преспа,...

Ципрас во посета на Турција, ќе се сретне и со Вселенскиот...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на 5 и 6 февруари ќе претстојува во Турција, при што е предвидена средба со турскиот претседател и Вселенскиот патријарх,...

Мицотакис: Ципрас ги навреди Грците

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, упати остри критики кон грчкиот премиер, Алексис Ципрас, велејќи дека е „недостоен премиер“, кој го...

Анастасиадис: Договорот од Преспа стави крај на еден непотребен спор

Името е дадено од 1992 година и имам впечаток дека во некој момент треба да ги надминеме емоционалностите кои немаат врска со реалноста, порача...

Ципрас: Договорот од Преспа покажува дека постојат европски решенија

Од Петтиот Самит на земјите од Југот што се одржува на Кипар, грчкиот премиер Алексис Ципрас испрати порака дека Договорот од Преспа покажува дека...