Ознака: ципрас

Како Грција ја (зло)употребува ЕУ

Барањата на Европската Унија за менување на Уставот и законите заради усогласување на законодавството на Македонија со нејзиното се услов што важел за сите...

Ципрас: Грција првпат решително се обидува да го реши проблемот со...

Грција за првпат на толку решителен начин се обидува да најде заемно прифатливо решение за името, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со...

Ципрас вети дека нема да троши прекумерно

Грција ќе излезе од програмата за заеми без отворање превентивна кредитна линија, соопшти премиерот Алексис Ципрас. Тој исто така најави дека Атина нема повеќе...

Заев: Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за...

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска....

„Та Неа“: Во Грција „мириса на избори“

Левичарската Влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас почна да подготвува терен за евентуални предвремени избори, што се гледа во нејзините планови за зголемување на...