-2.4 C
Skopje
25.2.2020 - 7:29

Ознака: ципрас

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и...

Поради тежината на историскиот момент и последиците што би паднале врз македонскиот народ и држава, од евентуална избрзана и недоволно промислена одлука, и водејќи...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17...

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

Грчки медиуми: Заев ќе се сретне со Ципрас во обид за...

Тет-а-тет средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас би требало да се одржи на 17 мај, на маргините на...

Ципрас го бранеше договорот за бегалците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше контроверзниот договор помеѓу ЕУ и Турција за мигрантите, во обид да го олесни гневот на грчкиот остров Лезбос,...

Како Грција ја (зло)употребува ЕУ

Барањата на Европската Унија за менување на Уставот и законите заради усогласување на законодавството на Македонија со нејзиното се услов што важел за сите...

Ципрас: Грција првпат решително се обидува да го реши проблемот со...

Грција за првпат на толку решителен начин се обидува да најде заемно прифатливо решение за името, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со...

Ципрас вети дека нема да троши прекумерно

Грција ќе излезе од програмата за заеми без отворање превентивна кредитна линија, соопшти премиерот Алексис Ципрас. Тој исто така најави дека Атина нема повеќе...

Заев: Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за...

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска....

„Та Неа“: Во Грција „мириса на избори“

Левичарската Влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас почна да подготвува терен за евентуални предвремени избори, што се гледа во нејзините планови за зголемување на...