-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 9:09

Ознака: ципрас

Ципрас предлага народот да го избира претседателот на државата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предложи измена на Уставот на земјата, со цел народот да може да го избира претседателот на државата. Ципрас денеска во Парламентот...

Ципрас: Преспанскиот договор е во корист на земјата

Договорот од Мала Преспа ќе го добие потребното мнозинство во грчкиот парламент, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во интервју за грчката телевизија Алфа. -...

Ципрас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Климата што се создава во грчкото општество е дека Договорот од Преспа е во корист на земјата и покрај несогласувањата што постојат и ќе...

Ципрас одржа состанок во грчкото МНР

Во присуство на замениците министри Маркос Боларис и Теренс Спенсер Куик, алтернативниот шеф на дипломатија Јоргос Катругалос, генералниот секретар на Министерството, директорот на дипломатската...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека...

Ципрас-Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во...

Ципрас: Направивте голем чекор напред кон заедничкиот успех

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му честиташе на неговиот македонски колега, Зоран Заев откако македонското Собрание вечерва со 80 гласови „за“ ја донесе одлуката за...

Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од...

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.  Според портпаролот на грчката Влада и министер...

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас му ја прифати

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Ципрас топло му се заблагодарил за...