14.7 C
Skopje
24.4.2019 - 12:35

Ознака: цигари

Зголемените акцизи на цигари го зајакнаа црниот пазар

Информацијата за заплена на пратката со која би можеле да се намират еднодневните потреби на една третина од населението доколку тоа пуши по околу...

Во Солун конфискувана голема пратка цигари наменета за Македонија

Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629 000 кутии, односно 12 596...

Зголемена старостаната границата за купување цигари во Њујорк

Њујоршкиот Сенат, кој е под контрола на демократите, усвои правилник сличен на тој што го имаат уште седум американски држави, а според кој се...

Чуден начин за проценување на личноста од минатиот век

Психоаналитичари од педесетите години на минатиот век користеа необичен метод за анализирање на личноста. Тие веруваа дека според начинот на кој човекот ја држи...

Само стогодишниците ќе можат да пушат цигари на Хаваи?

Пратеникот на американскиот Конгрес,  Ричард Кареаган, ќе достави навистина необичен предлог-закон за регулација и за намалување на продажбата на цигарите во сојузната држава Хаваи....

Русин прошверцувал 12 милиони цигари во Германија

Полицијата во северниот германски пристанишен град Кил приведе руски државјанин, кој е осомничен дека во Германија прошверцувал околу 12 милиони цигари. Во соопштение на полицијата...

Царинската управа откри повеќе обиди за криумчарење и заплени марихуана, цигари...

Царинската управа во текот на изминатата недела открила повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што се запленети марихуана, цигари, облека, парфеми и друго. На...

Брисел бара тутунските компании да финансираат чистење на опушоци од улиците

Бриселските градски власти побараа од тутунската индустрија да се вклучи во подмирувањето на трошоците на собирање опушоци од улиците бидејќи овој вид смет станува...

Драстичен скок на цената на цигарите во Австралија

Новата цена на кутија цигари во Австралија изнесува од 28 до 33 австралиски долари(1.070 до 1.262 денара), јавуваат австралиските медиуми. Светската здравствена организација ги повика...

Ќе бев посреќен да излезев глуп

На моја голема жал, излегов во право. Не само што не дојде живот, не само што овие ги усовршија утките на претходните туку и...