Ознака: ЦИА

Сатарот од специјалните политички кујни ќе ги искасапи границите на Балканот

Бивш функционер на ЦИА со вознемирувачка политичко-безбедносна процена за Балканот Поранешниот шеф на ЦИА за Балканот, Стивен Маер, во својата изјава пред јавноста, отворено и...

И САД и СССР го блокираа семакедонското обединување

Во рамките на новинарското истражување на „Нова Македонија“ во врска со македонското прашање и Македонија од поновата историја, дојдовме до повеќе ексклузивни доверливи извештаи...

Што содржи тајниот документ на ЦИА за Македонија подготвен пред 70...

Семакедонско обединување во една држава поддржано од Југославија и ВМРО Викендов се навршуваат точно 70 години од тогаш подготвената, топ-доверлива информација на директорот на ЦИА,...

Како ЦИА грабнала советски сателит

Во сценарио достојно за „невозможна мисија“, агенти на ЦИА своевремено грабнале советско вселенско летало и ги испитувале неговите тајни Кога се случил овој подвиг? Тоа...

Трамп: Американското разузнавање е пасивно и наивно за Иран, да се...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече „наивни“ разузнавачките служби во својата земја и им порача „да се вратат назад во училиште“. Тој напиша шокантен твит,...

Симпатизира ли Трамп потајно автократски режими?

Трамп им противречи на ЦИА, Канцеларијата на директорот за национално разузнавање, ФБИ, Агенцијата за државна безбедност, Одделот за правда, Одделот за домашна безбедност, Комитетот...

Какви алатки за шпионирање користат ФБИ, ЦИА, ДЕА…

Наспроти апаратите за снимање телефонски разговори, кои имаат поширока комерцијална примена и се користат во разни институции во земјава, безбедносните и разузнавачките служби во...

Кога силувачот ти вели дека силувањето е ѕверски чин

Бернардо Бертолучи, Мите Грозданов, Горан Стефановски... Тројцата заминаа оваа недела во вечноста. Бог да ги прости! Ми се враќаат случките од животот, штиците што...

Првостепен геноциден акт

Македонски манифест сака да им обзнани на македонската јавност, на сите чесни и родољубиви Македонци и граѓани од малцинствата, дека новото менување на Уставот...

Трамп: Заклучокот на ЦИА е избрзан

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека е многу избрзан заклучокот на ЦИА, според кој, саудискиот принц Мохамед бин Салман е нарачателот на убиството на...