Ознака: ЦИА

Посетителите на Асанж биле цели на шпанска фирма што шпионирала за...

ЦИА имала пристап до сервер на кој компанијата ги чувала податоците на стотици луѓе кои го посетиле основачот на „Викиликс“ додека престојувал во еквадорската...

По обидот на САД да ја прекине публикацијата, книгата на Сноуден...

Бившиот припадник на ЦИА и на Агенције за национална безбедност (НСА) на САД, Едвард Сноуден, откри како американските власти помогнале неговите мемоари да станат...

Израел обвинет за шпионирање на Белата куќа со мистериозни уреди

Политико Американската влада откри дека во последните две години, Израел најверојатно поставил уреди за следење на мобилните телефони во близина на Белата куќа и други...

САД повлекле свој шпион од највисоките руски политички кругови во 2017...

САД повлекле „шпион од највисоките кругови во руската влада“ во 2017 година затоа што американската разузнавачка служба стравувала дека претседателот Доналд Трамп и неговата...

ЦИА и Евростат знаат точно колку сме на број

Причините за демографските движења со карактеристики на забрзана депопулација и одлив на населението се предмет на разновидни анализи и толкувања. Деновиве свое видување за...

Странските сили од сенка манипулираат со хаосот во Хонгконг?

Американска фондација поддржана од ЦИА е здружена со водачите на протестите во Хонгконг, пружајќи финансиска и стратешка помош, што според кинеските експерти претставува доказ...

ЦИА нѐ преброи и пред пописот

Според податоците на истражувањето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), насловено „Ворлд фактбук“, или светска книга на факти, балканските држави се соочуваат со намалување...

Хибридна војна на разузнавачките служби

Сегашната разузнавачка војна не е нова. Борбата помеѓу ЦИА и иранските разузнавачки служби потекнува уште од 1953 година, кога американската агенција и британскиот МИ6...

Како ЦИА планира да го задржи присуството во Авганистан

  И покрај тоа што преговорите со Талибанците укажуваат дека ќе се постигне на прекин на огнот, една специјална единица на ЦИА најверојатно ќе продолжи...

Шпионска мрежа на ЦИА во Иран

РАСТАТ ТЕНЗИИТЕ ВО ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ Доколку бидат потврдени информациите за иранската операција, тогаш станува збор за нов сериозен инцидент помеѓу Иран и САД, што неизбежно...