-3.2 C
Skopje
1.12.2021 - 2:12

Ознака: ЦИА

ЦИА предупредува: Во последно време ни убиваат многу шпиони

Американските разузнавачи ги предупредија ограноците на ЦИА низ целиот свет за загрижувачки број на фатени или убиени агенти регрутирани во други земји, но со...

Мисијата на ЦИА ќе опстојува и во авганистанскиот хаос

Со стивнувањето на авганистанската војна, Централната разузнавачка агенција (ЦИА) очекуваше постепено да го насочи нејзиното внимание настрана од контратероризмот и да се префрли на...

Војската на САД и ЦИА тајно ги извлекуваат американските државјани од...

Американските вооружени сили и ЦИА спроведуваат тајни операции со цел евакуација на своите државјани надвор од аеродромот во кабул, објави „Волстрит џурнал“. Според американскиот весник,...

Директорот на ЦИА имал тајна средба со талибанците во екот на...

Директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Брнс, имал тајна средба со талибанците додека американскиот претседател Џо Бајден се соочуваше со голем притисок од...

Директорот на ЦИА го предупреди Израел да не прифаќа инвестиции од...

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, го предупреди израелскиот премиер Нафтали Бенет за опасностите од кинеските инвестиции во Израел, особено во ИТ секторот и големите...

ЦИА итно бара нов пристап за Авганистан

Брзото повлекување на американскта војска од Авганистан создава зголемен притисок врз Централната разузнавачка агенција (ЦИА) за да најде нови начини за собирање разузнавачки податоци...

Агенти отвориле оган врз вооружен напаѓач пред седиштето на ЦИА

Во седиштето на американската централна разузнавачка агенција (ЦИА) во Вирџинија, бил отворен оган врз вооружен напаѓач кој се појавил на платото пред главниот влез...

Потврдено назначувањето на Брнс за нов директор на ЦИА

Американскиот Сенат едногласно го потврди назначувањето на дипломатскиот ветеран Вилијам Брнс за нов директор на ЦИА, веднаш откако сенаторот Тед Круз, републиканец од Тексас,...

ЦИА ја проширува истрагата за „синдромот Хавана“

Нова единица на ЦИА се обидува да ја пронајде причината за серијата мистериозни инциденти во кои американски службеници низ светот се соочија со здравствени...

Вилијам Брнс ќе ја води ЦИА во ера на обновено ривалство...

Вилијам Брнс, кој американскиот претседател Џо Бајден го предложи за директор на ЦИА, на сослушувањето по повод неговата номинација, ги наведе Кина новите технологии...