5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 10:40

Ознака: Центар

Откриени мистериозни честички што доаѓаат од центарот на Земјата

Во најголемата подземна лабораторија во светот, научниците успеаја да соберат мистериозни геонеутрино-честички, тие се лесно наелектризирани честички за кои одамна се сметаше дека немаат...

Советот на Центар ќе одлучува за пазарџиите

Градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на ЈП „Паркинзи на општината Центар“, Васко Кичевски, остварија средба со пазарџиите од зеленото пазарче. Претставници...

Во Центар ќе се постават машини за рециклирање

Повратни вендинг машини за пластични и стаклени шишиња ќе бидат поставени во Центар во 2020 година, со цел да ги мотивираат жителите да се...

Паркингот во Центар поскапува за 20 денари од 8 јануари

Од 8 јануари, цените за паркинг за 1 час на комерцијалните паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе се покачат за...

Во Центар казни за 263 непрописно паркирани возила

Јавното претпријатие „Паркинзи на општината Центар“ и општината Центар, во соработка со сообраќајната полиција-Скопје санкционираа 263 непрописно паркирани возачи. Според информациите од општината Центар,...

Бомба фрлена во центарот на Подгорица

Експлозивна направа беше фрлена во кафулето „Велдер паб“ во центарот на Подгорица. Тоа се случило околу три часот наутро, на булеварот Иван Црнојевиќ, пренесува...

Завршени градежни работи за изградба на Центарот за опоравување од катастрофи...

Завршија градежните работи за изградба на Центарот за опоравување од катастрофи и обезбедување на континуитет со работата во Прилеп (ИКТ Центар), што е во...

Живеат близу центарот, а газат во кал и вода

Во 21 век сѐ уште имаме населби, и тоа близу градот, чии жители немаат асфалтирани улици и немаат атмосферска и фекална канализација. Газат во...

Санкционирани 331 непрописно паркирани возила во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на општината Центар“ и општината Центар, во соработка со сообраќајната полиција, во текот на изминатата седмица санкционираа 331 непрописно паркирани возила...

Шеесетгодишна елка поставена пред центарот „Рокфелер“ во Њујорк

Керол Шулц ја чувала елката во својот двор во селото Флорида, во областа Оринџ, од 1959 година. Свеченото вклучување на светилките ќе се случи...