Ознака: цени

Следниот месец цените за роаминг ќе се намалат речиси за 30...

Од јули треба да се намалат цените на услугите за роаминг меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се...

Дали високите патарини ќе значат квалитетни коловози?

Додека Македонија стравува дека ќе остане единствена земја во регионот во која сѐ уште не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина,...

Цените на енергентите ги поскапеа земјоделските производи

Најголем пораст на производствените трошоци во земјоделството Државниот завод за статистика регистрирал кај средствата наменети за енергијата, горивата и мазивата, чија потрошувачка пораснала за...

Од полноќ поевтини горива

Од полноќ за три денари од литар поевтинуваат бензините, додека дизелот за 2,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР 95 ќе...

Дивите таксисти дивеат со цените

Најчесто оние од внатрешноста и туристите, но се случува и оние што живеат во градов да завршат во диво такси. Дури на крајот од...

Препродавачите ги вивнаа цените на овошјето и на зеленчукот

Цените на сите земјоделски производи растат во синџирот на препродажбата, а профитот го собираат препродавачите, и тоа на штета и на производителите и на...

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за...

Цените во маркетите одат кон небо

Политичарите што се на власт секој ден зборуваат за успесите во економијата, за успешни рангирања на светски листи, за раст на производството и на...

Цените на нафтата на највисоко ниво во последите пет месеци

Цените на нафтата на светските берзи минатата седмица се зголемија петта недела по ред, достигнувајќи највисоко ниво лани од ноември. На Лондонската берза цената на...

Од јули поевтин роаминг во регионот, од 2021 се укинува

Цените на услугите во роаминг помеѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ од јули годинава ќе се намалат за 27 отсто, а...