Ознака: цена

Драстичен скок на цената на цигарите во Австралија

Новата цена на кутија цигари во Австралија изнесува од 28 до 33 австралиски долари(1.070 до 1.262 денара), јавуваат австралиските медиуми. Светската здравствена организација ги повика...

Заев: Зајакнати инспекции за да нема манипулации при откупот на грозјето

Зајакнати инспекциски контроли за да не се манипулира со лозарите при откупот на грозје за килограмите и шеќерноста, најави премиерот Зоран Заев вечерва на...

Бензините поевтини, а дизелот поскап за половина денар

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната...

Без пченица ќе бидеме гладни

Лесно може да дојде до недостиг од пченица, особено поради проблематичните временски услови годинава, кои го намалија родот низ целиот свет, во САД, Австралија...

Поскап туризам поради зголемување на цената на нафтата

Асоцијацијата „Глобал бизнис травел“ соопшти дека се очекува во 2019 година авионските билети да поскапат и до седум отсто, додека цените во хотелите може...

Струјата поевтинува за 0,1 проценти

Цената на електричната енергија за потрошувачите во Македонија се намалува за 0,1 проценти. Пониската цена на струјата ќе важи од 1 јули годинава. Одлуката ја...

Можно поевтинување на становите, но не и во општина Центар

Становите во општина Центар нема да поевтинат, но во останатите општини е можно намалување на цените за некој процент, оцени денеска Андреа Серафимовски, претседател...

Становите нема да поевтинат

Градежната комора при Сојузот на стопански комори (ССК) ја поздравува владината одлука данокот на додадена вредност при првата продажба на становите да остане пет...

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Ценита на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни, како последица на драстичното намалување на нафтеното производство во Венецуела, растот на...

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Цената на нафтата денеска изнесуваше околу 74 долари за барел, што претставува пад, но сепак е една од највисоките цени во изминатите три години. Порастот...