1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 3:45

Ознака: цду

Курц со воздржана реакција за исходот од изборите во Германија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц одбегнал да го коментира историскиот дебакл на сестринските ЦДУ/ЦСУ на парламентарните избори во Германија, а ниту му ја честитал победата...

ЦДУ одлучи, Лашет на местото на Меркел

Извршниот одбор на Германската демохристијанска унија денеска го поддржа лидерот на таа партија, Армин Лашет, како кандидат на конзервативниот блок за канцелар на Германија...

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Илјада и еден делегат на...

ЦДУ го бира наследникот на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го избере нејзиниот наследник. Во трката за прв човек на партијата се поранешниот министер за...

Одлука за лидер на ЦДУ во средината на јануари

Тројцата главни кандидати за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на Германија се согласија одлуката за лидерот на партијата да биде донесена во средината...

Меркел го затвора својот профил на Фејсбук

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека го затвора профилот на Фејсбук, бидејќи повеќе не е шефица на ЦДУ. И покрај 2,5 милиони следбеници, Меркел...

ЦДУ ја повика Нова Демократија да го поддржи Договорот од Преспа

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на...

Анегрет Крамп-Каренбауер во мисија да ја обедини ЦДУ

Генералната секретарка на германската Христијанско демократска унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер е избрана за нов лидер на партијата, која на таа позиција ќе ја наследи...

Паул Зјемјак именуван за нов генерален секретар на ЦДУ

Новоизбраната наследничка на Ангела Меркел на чело на Христијанско демократската унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер го именува денеска младиот конзервативец, 33-годишниот Паул Зјемјак за нов...

Наследството на Меркел

Меркел 18 години беше на врвот на Демохристијанската унија (ЦДУ), но реши да се повлече од лидерската позиција. Како таа ги промени демохристијаните? Дали...