Ознака: цвеќе

Цвеќе на споменикот на Карпалак во чест на загинатите бранители положи...

Владина делегација во чиј состав беа советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи цвеќе на...

Делегации од Кабинетот на Пендаровски присуствуваа на свеченото одбележување на Илинден...

Делегации од Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски присуствуваа на свеченото одбележување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Скопје, Пелинце и Смилево. Во...

Владина делегација положи цвеќе на историските спомен-обележја посветени на Илинден во...

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево. Утринската програма од централните државните почести по повод Денот на...

Пендаровски положи цвеќе на гробот на Свети Кирил

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата на Италија и Светaтa Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, денеска во базиликата...

Пендаровски и грузиската претседателка положија венци на гробот на Гоце Делчев

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на Северна Македонија, таа и нејзиниот домаќин, претседателот Стево Пендаровски положија венци на...

Делегација на Владата положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на Владата предводена од министерот за правда, Бојан Маричиќ и министерката за образование и наука, Мила Царовска положи цвеќе на гробот на поранешниот...

Празникот на жената го поскапи цвеќето

Сепак и годинава не изостанува традицијата да се зголемуваат цените непосредно пред празниците. Ако претходните денови една роза можела да се купи за 100...

Од скршена саксија до мини-градина

Создавањето минијатурни, бајковити градини од скршени саксии изминатиов период прерасна во вистински тренд, кој мора да го има во секој со љубов уреден двор. Доколку...

И птица и цвеќе

Надвор ромони ситен дождец. А внатре, во пионерскиот дом - весел џагор. - И ние да се обидеме - се слуша од некаде гласот на...

Цвеќето на Цветин процвета меѓу Македончињата во Австралија

Најдраги ми беа средбите со нашите деца во Австралија, кои ги изучуваат македонскиот јазик, културата и традицијата на нашиот народ, вели Цветин. Хуманитарецот Живко Поповски...