-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 5:03

Ознака: царини

Могерини: Косово веднаш да ги повлече царините

По одлуката за зголемување на царините за Србија за 100 отсто, ЕУ итно ја повика Приштина да ги повлече, јави дописничката на МИА од...

Косово ги зголеми таксите за српските производи за 100 отсто

Владата на Косово одлучи попладнево да ги зголеми таксите на производите кои се увезуваат од Србија за 100 отсто. Еден ден по неуспешниот обид на...

Могерини побара од Косово да ги укине дополнителните царини за Србија...

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека очекува властите во Приштина да ги укинат воведените дополнителни царини...

Малмстром: ЕУ ќе возврати ако САД воведат царини за автомобилите

Еврокомесарката за трговија Сесилија Малмстром ги предупреди САД дека Брисел ќе ги смета сите дополнителни царини за увоз на автомобили како „непријателски чин“. Таа...

Приштина го провоцира Белград со повисоки царини

Владата на Косово за 10 отсто ги зголеми царинските давачки за стоките што потекнуваат од Србија и од Босна и Херцеговина. Официјален Белград веднаш...

ЕК: Косово да ги повлече царините кон Србија и Босна

По одлуката на косовската Влада да ги зголеми царините за производи од Србија и Босна и Херцеговина за десет отсто, Европската комисија денеска побара...

Кечијанг: Кина и САД можат да ги надминат несогласувањата

Кина и САД се во состојба да ги надминат несогласувањата и да ги обноват своите добри односи, ако работат заедно во духот на взаемно...

Трамп тврди дека ја принудил Јапонија да преговара

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД немаше да обезбедат нови трговски преговори со Јапонија без закана за воведување високи царини на јапонските автомобили...

Пекинг: Со воведените царини, САД и држат „нож под грло“ на...

Со воведувањето царини за увоз на кинески стоки, САД и „држат нож под грлото“ на Кина, изјави кинескиот заменик министер за трговија Ванг Џувен,...

Ескалира трговската војна меѓу САД и Кина

Трамп воведува нови царини на увезените кинески производи во вредност од 200 милијарди долари, а Пекинг најави дека ќе возврати со исти мерки САД воведуваат...