Ознака: царини

Лекај: Владата може да падне, но таксата кон Србија нема да...

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај порача дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и од Босна и Херцеговина нема да...

Паѓаат царините или владата на Харадинај?

Европскиот комесар Јоханес Хан им дал понуда на косовските институции во замена за укинување на царинските такси за 100 отсто за увоз на производи...

ЕУ: Нема да се тргнат царините на земјоделските производи од САД

Европската унија е подготвена да разговара за тарифите за автомобили, но нема да ги тргне царините на земјоделските производи во преговорите за слободна трговија...

ЕУ бара од Приштина да ја укине таксата на странските брендови

Канцеларијата на Европската унија во Приштина Канцеларијата на Европската унија во Приштина ја повика денеска косовската Влада да ја преиспита одлуката со која се...

Брнабиќ: Се надевам дека Србија нема да мора да ја употреби...

Српската премиерка Ана Брнабиќ по повод најавите за формирање на косовска војска изјави дека се надева оти Србија нема да мора да ја употреби...

Харадинај подготвува нови мерки за Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по воведувањето на царините од 100 отсто, најави дека следниот потег на Приштина може да биде „реципроцитет на однесувањето на...

Брисел повикува да се симнат царините

Без посилен меѓународен притисок врз Приштина, нема брзо да дојде до укинување на царините што се воведоа за српската стока, кажа српскиот министер за...

Коцијанчиќ: Косово да ги повлече таксите, тие се провокативни и навредливи

Европската комисија денеска уште еднаш ја повика косовската Влада веднаш да ја повлече одлуката за зголемување на таксите за увоз на стоки од Србија...

Албанија и Косово ги обединуваат царините и го укинуваат роамингот

Владите на Косово и Албанија на денешната заедничка седница во Пеќ, потпишаа договори со кои, меѓу другото, во наредните шест месеци ќе се обединат...

Харадинај: Царини додека Србија не го признае Косово

Додека Србија не го признае Косово, не треба да се намалат царините, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, објави приштинскиот весник „Газета експрес“. Само признавањето...