Ознака: царини

Кина ги намалува царините за трговските ривали од САД

Меѓу јануари 2018 и јуни 2019 година, кинеските просечни МФН-царини се искачија од осум до 20,7 отсто за американските увозни стоки, но за остатокот...

САД ги укинуваат царините за челик и алуминиум од Канада и...

САД одлучија да ги повлечат царините за челик и алуминиум од Канада и Мексико, а тие земји ќе ги повлечат реципрочните мерки што ги...

Кина им возврати на САД со царини на американските производи

Кина воведе царини од 25 проценти за американски производи, вредни 60 милијарди долари. Мерката доаѓа како одговор на потегот на претседателот на САД, Доналд Трамп,...

Европа со нови царини за САД како одговор за нивното субвенционирање...

САД можат да се соочат со голем проблем, бидејќи ЕУ разгледува воведување на нови царински давачки во вредност од 19 милијарди евра. – Ова е...

Трамп најави царини за производи од ЕУ вредни 11 милијарди долари

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат царини на производи вредни 11 милијарди долари од ЕУ, еден ден откако американските трговски...

Трамп и се закани на ЕУ со нови царини

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ЕУ ќе се соочи со последици, кои ќе бидат особено „економски тешки“, доколку Брисел не започне трговски...

ЕУ подготвена да одговори со противмерки на царините од САД

Европската унија сака да избегне трговска војна со САД, но подготвена е да ги брани своите интереси и да одговори на секоја еднострана одлука...

Трамп ја повика Кина да ги укине сите царини

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја повикал Кина да ги укине сите царински давачки за американските земјоделски производи, бидејќи разговорите за трговија напредуваат...

Трамп и се закани на Европа со „царини од пеколот“

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно му се закани на Брисел со царини, велејќи дека ЕУ мора да „игра според правилата” или ќе и воведе...

ЕУ се заканува со царини за увоз на возила од САД

Белата куќа добила известување од американското Министерство за трговија дека ЕУ би можела да воведе царини за увоз на автомобили од САД, што би...