1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 14:09

Ознака: царини

САД не го поддржуваат делумното укинување на царините на Курти

Американскиот специјален претставник за дијалогот Белград- Приштина, Ричард Гренел објави дека САД не ги поддржуваат половните мерки на косовскиот премиер Албин Курти за делумно...

Цехот на царините на Трамп против Кина го плаќаат САД

Претседателот на САД Доналд Трамп во 2018 година воведе царини за кинескиот увоз во обид да го намали американскиот трговски дефицит. Истата година, кинескиот...

Новите царини ќе ја разгорат рецесијата

Најавата за воведување нови царини на европски производи од страна на САД е нов удар за светската економија, пред сѐ за земјите од ЕУ,...

Новите царини на САД отвораат фронт за уште една трговска војна

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави воведување на 25 проценти царини на европските производи: француските вина, италијанското сирење и вискито од шкотско потекло,...

Од денеска на сила новите царини што ги воведе САД за...

Oд денеска стапуваат на сила дополнителните царини од 15 проценти за кинеските производи во вредност од повеќе милијарди долари. Претседателот на САД, Доналд Трамп одговарајќи...

Трамп воведува нови царини за кинеските производи

Претседателот на САД, Доналд Трамп потврди дека утре стапуваат на сила дополнителните царини од 15 отсто за кинеските производи во вредност од повеќе милијарди...

Кина најави нови царини за увоз од САД

Кина најави нови царини на американскиот увоз во вредност од 75 милијарди долари, возвраќајќи му на Вашингтон со иста мерка во спорот што веќе...

Србија со милионски загуби поради царините на Косово

За осум месеци Србија загубила 260 милиони евра поради царините што ги воведе Косово. Српскиот министер за трговија, Расим Љајиќ, изјави за „Новости“ дека за...

Харадинај не попушта за царините

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај одбива да ги укине таксите од 100 отсто за увоз на производи од Србија, затоа што Белград нема да ја...

Харадинај: Подготвени сме да ги укинеме царините ако Србија го признае...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска во Познањ дека Приштина е подготвена да ги укине царините за увоз на стока од Србија, но само...