1 C
Skopje
23.2.2019 - 14:37

Ознака: царина

Се подготвуваат контрамерки за Косово

Во насока на решавање на проблемот со воведените зголемени царини од страна на Косово, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, е во...

Бектеши: Се прават анализи дали ќе има контра мерки за царините...

Воведувањето на 30-отстотна царина за увоз на земјоделски производи во Косово не значи трговска војна меѓу Македонија и Косово, оцени денеска министерот за економија...

Пекинг најави контрамерки за санкциите од САД

Кина денеска соопшти дека е „целосно подготвена“ за трговска војна со САД. Царините што ги воведе Вашингтон за стока од Кина ќе стапат на...

Неизвесен датумот на средбата на Јункер и Трамп за царините

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер треба да се сретне со претседателот на САД, Доналд Трамп за да разговорара за американските царини за увоз...

Трамп против „Харли-Дејвидсон“

Американскиот претседател ја обвини компанијата од Висконсин за капитулација по одлуката да го префрли производството на мотоциклите наменети за европскиот пазар надвор од САД Американскиот...

Трамп најавува нови царини за кинеските производи

Трговската војна помеѓу САД и Кина се разгоре, при што американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе воведе дополнителни царини врз нови кинески...

ЕУ ќе воведе царини за американскиот путер од кикирики и за...

Европската унија соопшти дека од јули почнува со воведување царини на увоз на американска стока, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп...

Царината електронски ќе ја определува вредноста на увезените половни возила

Вредноста на увезените половни возила од вчера во Царината ќе се пресметува електронски. Електронски систем што од вчера е пуштен во работа ќе ја...

Османи и Малмстром на средба за последиците од американските царини 

Македонскиот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи в четврток во Брисел ќе оствари средба со еврокомесарката за трговија, Сесилија Малмстром, на која ќе се...

Антиамерикански фронт во Г-7 против новите царини за челик и алуминиум

Европската унија и Канада упатија строго предупредување до САД за ризиците за светската економија кои ќе произлезат од новите царини за увоз на челик...