-0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 6:42

Ознака: царина

Трамп против „Харли-Дејвидсон“

Американскиот претседател ја обвини компанијата од Висконсин за капитулација по одлуката да го префрли производството на мотоциклите наменети за европскиот пазар надвор од САД Американскиот...

Трамп најавува нови царини за кинеските производи

Трговската војна помеѓу САД и Кина се разгоре, при што американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе воведе дополнителни царини врз нови кинески...

ЕУ ќе воведе царини за американскиот путер од кикирики и за...

Европската унија соопшти дека од јули почнува со воведување царини на увоз на американска стока, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп...

Царината електронски ќе ја определува вредноста на увезените половни возила

Вредноста на увезените половни возила од вчера во Царината ќе се пресметува електронски. Електронски систем што од вчера е пуштен во работа ќе ја...

Османи и Малмстром на средба за последиците од американските царини 

Македонскиот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи в четврток во Брисел ќе оствари средба со еврокомесарката за трговија, Сесилија Малмстром, на која ќе се...

Антиамерикански фронт во Г-7 против новите царини за челик и алуминиум

Европската унија и Канада упатија строго предупредување до САД за ризиците за светската економија кои ќе произлезат од новите царини за увоз на челик...

Вредноста на увезените половни возила Царината ќе ја утврдува електронски

Вредноста на увезените половни возила од денеска во царината ќе се пресметува електронски. Електронски систем што од денеска е пуштен во работа ќе ја...

Стапуваат на сила американските царини за ЕУ, Мексико и за Канада

Царините што САД најавија дека ќе ги воведат за увоз на алуминиум и челик од денеска стапуваат на сила за Европската Унија, Канада и...

ЕУ ќе покрене правна постапка против САД за воведувањето царини

Европската комисија веднаш се огласи со реакција на најавата на САД дека ќе воведат дополнителни царини на увозот на челик и алуминиум од ЕУ,...

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација

Анкетата на Стопанската комора на Македонија направена меѓу компаниите покажува дека 90 отсто од анкетираните бараат намалување на даночните казни, 45 отсто се заложуваат...