26.5 C
Skopje
16.6.2019 - 13:24

Ознака: царина

Oбвинение против едно лице за производство и промет на дрога

Против едно лице со двојно косовско и француско државјанство скопското Јавно обвинителство поднесе обвинителен акт за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,...

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Турција од денеска воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик со цел да ги заштити своите производители. Одлуката е објавена во турскиот Службен весник...

Раб: Лондон нема да прифати два различни царински режима

Британскиот министер за Брегзит Доминик Раб изјави денеска дека Владата на премиерката Тереза ​​Меј нема да прифати два различни царински режима во Обединетото Кралство...

Царината во ЕУ запленила фалсификувани стоки вредни 580 милиони евра

Царината во Европската унија конфискувала лани 31 милион фалсификувани продукти со пазарна вредност од 580 милиони евра, соопшти денеска Европската комисија. Четириесет и три отсто...

Анѓушев-Николовски: Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на...

Царинските управи на Македонија и на Србија разговараа за развој на...

Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функционирањето на двете администрации беше целта на средбата на претставници на царинските управи на Македонија и...

Проблемот со хрватската царина ги здружи превозниците

Со ваквите нестандардни мерки, цариниците ги прават превозниците неконкурентни на транспортниот пазар во Западна Европа Македонските превозници плаќаат огромни казни на влез во Хрватска поради...

Царината ќе ги блокира граѓаните за царински долг

Царинската управа на Република Македонија со најавените измени на Законот за банки ќе добие право да изврши блокирање на банкарската сметка на физичкото лице...

Од 11 август намалени казните и глобите на царинските прекршоци

Намалување на глобите за царинските прекршоци и воведување мандатен платен налог се дел од измените на Царинскиот закон што стапија на сила од 11-ти...

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Кинескиот извоз е зголемен во јули и покажува дека американските царини засега немаат големо влијание, бидејќи во САД се извезени 13,3 отсто повеќе стоки...