15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 14:15

Ознака: царина

Танасоски: Намалени увозните давачки, зголемен извоз на зеленчук и на овошје

Прекуграничната трговија се одвива без проблеми, кај извозот бројките покажуваат зголемување кај свежиот зеленчук и овошјето, а увозните давачки во март бежат просечно намалување...

Ќе се укине царинската давачка за лекот „хлорокин“

Владата донесе Одлука за укинување на увозната давачка односно царинската стапка за потрошен медицински материјал за лекот „хлорокин“ (chloroquine), за кој истражување во Франција...

Укината царината за увоз на медициски материјал

Владата донесе одлука за укинување на увозната давачка – царинската стапка за одредени стоки – потрошен медицински материјал согласно Задолжението број 15 од Петтиот...

Извршени вонредни проверки на 11 камиони со отпад од Италија

Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуализирањето на увозот на отпад во Македонија, дополнително се подигнати...

Царинска управа им додели сертификати на заслужните за дигитализацијата

  Царинска управа им додели сертификати на царинските службеници, компаниите и на здруженијата кои се заслужни за дигитализацијата на царинското работење, по повод одбележување на...

Приштина се согласи да ги укине таксите?

Приштинскиот портал „Газета експрес“ објави документ во кој, меѓу другото, постои и обврска Косово да ги укине царините за Србија, пренесува „Спутник“. Според информациите од...

Од 1 јануари ослободени од царина ќе бидат малите пратки до...

Од 1 јануари 2020 година ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра. Со донесени измени на Уредбата, се зголемува прагот на...

Цариници на Табановце за себе наплатиле 1.670 евра и 190 швајцарски...

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 35-годишен скопјанец, водач на смена во царинската подружница Табановце, под сомнение дека сторил кривично дело несовесно работење во...

ЕУ најави реципрочни мерки за царините од САД

Европска комисија денеска најави дека планира да воведе реципрочни мерки како одговор на царините на САД, што се воведени поради субвенционирање на Ербас. - Жалиме...

Запленети 35 килограми режан тутун и 2.000 кутии цигари

Царинската управа и Пазарната инспекција спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на цигари, режан тутун и други тутунски производи низ пазарите во неколку града...