Ознака: хусни исмаили

Агенцијата за филм исплатени 27 филмски проекти

Агенцијата за филм, од средствата од годишниот буџет, пристапи кон исплаќање на веќе започнатите филмски проекти кои се во поодмината фаза на реализација, односно...

Дела на македонски автори претставени во Истанбул

Министерот за култура Хусни Исмаили, кој деновиве престојува во работна посета на Истанбул, во тамошниот Музеј на уметноста присуствуваше и на претставувањето на творештвото...

Отворена изложбата на фотографии „Убавината на Тетово во различни времиња“

„Убавината на Тетово во различни времиња“ е насловот на изложбата на фотографии што синоќа беше отворена во Тетово. На отворањето пред присутните се обрати министерот...

Отворено седмото издание на Меѓународниот театарски фестивал во Тетово

Со претставата „Живата сфинга“ во изведба на Националниот театар од Приштина синоќа во Тетово свечено беше отворено седмото издание на Меѓународниот театарски фестивал во...

Отворен научниот симпозиум „Рударство и археологија“

Министерот за култура Хусни Исмаили во Штип се обрати на отворањето на меѓународниот научен симпозиум „Рударство и археологија“, чиј домаќин е Заводот за заштита...

Отворени „Струшките вечери на поезијата“

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“,...

Изложба на фотографии „Кина во моите очи“

По повод 70 години од создавањето на Народна Република Кина, министерот за култура, Хусни Исмаили, денеска во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје присуствуваше...

Хусни Исмаили ја презеде функцијата министер за култура

Во просториите на Министерството за култура денеска беше извршено примопредавање на должноста министер за култура, меѓу досегашниот министер Асаф Адеми и новоименуваниот министер Хусни...